PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ryszard Peryt p.o. dyrektora Polskiej Opery Królewskiej

  • Autor: PAP/MN
  • 31 lip 2017 16:59

Na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora nowej instytucji artystycznej 31 lipca br. powołany został prof. Ryszard Peryt; reżyser, aktor, pedagog, inicjator i główny pomysłodawca Opery - podało w poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ryszard Peryt p.o. dyrektora Polskiej Opery Królewskiej
Ryszard Peryt jest aktorem, reżyserem, doktorem sztuki teatru, od 2007 r. wykładowcą akademickim. (fot. youtube)
REKLAMA

Prof. Ryszard Peryt (ur. 1947 r.) jest aktorem, reżyserem, doktorem sztuki teatru. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jest absolwentem wydziałów: aktorskiego i reżyserii.

W latach 1976-1979 był aktorem Teatru Współczesnego, następnie reżyserem Teatru Narodowego. Po ogłoszeniu stanu wojennego zajął się reżyserią oper. Był głównym reżyserem Teatru Wielkiego w Poznaniu i Teatru Wielkiego w Łodzi. W 1996 r. został powołany przez Ministra Kultury i Sztuki Kazimierza Dejmka na stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. W latach 1986 -2004 pracował w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie wspólnie ze scenografem Andrzejem Sadowskim, zrealizował wiele przedstawień oper barokowych, klasycznych i współczesnych. Od 2007 r. jest wykładowcą akademickim.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ryszard Peryt, jako jedyny reżyser na świecie, zrealizował wszystkie dzieła sceniczne Mozarta i Monteverdiego.

Zarządzenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 25 lipca 2017 r. w sprawie utworzenia nowej, państwowej instytucji kultury - Polskiej Opery Królewskiej wejdzie w życie 1 sierpnia.

Zgodnie ze statutem Opery, przedmiotem jej działania będzie "kształtowanie i upowszechnianie kultury muzycznej poprzez przygotowywanie, wystawianie, promowanie i popularyzowanie dzieł operowych, muzyki oratoryjnej, symfonicznej i kameralnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki kompozytorów polskich, zwłaszcza repertuaru dawnych mistrzów, a także przywracanie do życia muzycznego zapomnianych dzieł muzyki polskiej".

Opera ma działać w oparciu o stały zespół artystyczny, składający się z profesjonalnych muzyków i śpiewaków. Ma także współpracować ze środowiskami twórczymi i organizacjami społeczno-kulturalnymi w kraju i na świecie, wspierać rozwój talentów młodych śpiewaków operowych, działać na rzecz ochrony dziedzictwa kultury muzycznej, w tym utworów dawnej muzyki polskiej i światowej, podejmować i wspierać działania na rzecz tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi twórczości muzycznej i talentów artystycznych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ryszard Peryt p.o. dyrektora Polskiej Opery Królewskiej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA