Ryszard Gruda prezesem Izby Architektów RP

Były wiceprezydent Gdańska, Ryszard Gruda, został nowym prezesem samorządu architektów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ryszard Gruda prezesem Izby Architektów RP

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

11 wrz 2014 13:47


Wyboru Ryszarda Grudy dokonali w ramach dwudniowych obrad delegaci III Sprawozdawczo-Wyborczego Zjazdu Izby Architektów RP. Kadencja nowo mianowanego prezesa IARP potrwa do 2018 roku. W tym czasie skupi się m.in. na integracji środowiska architektów oraz jeszcze większej ochronie przestrzeni publicznej.

- Wśród wielu palących nasze środowisko problemów dostrzegam pilną konieczność wypracowania nowego kodeksu etyki architektów oraz standardów wykonywania naszego zawodu. Pamiętajmy, że nadrzędnym celem izby jest ochrona przestrzeni i architektury jako dobra publicznego, dlatego musimy również, poprzez czynne uczestnictwo delegowanych przez izbę architektów,  monitorować wszelkie poczynania legislacyjne rządu i sprzyjać zmianom, które w dłuższej perspektywie czasu mogą przyczynić się do poprawy otaczającej nas przestrzeni  – mówi Gruda.

Ponadto, licząc na dobrą współpracę z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju, sugerowałby w nim zmiany organizacyjne poprzez powołanie Departamentu Urbanistyki i Architektury.

Równie ważną kwestią będzie ochrona praw oraz poprawa warunków wykonywania zawodu przez architektów, którzy - podobnie jak inni uczestnicy procesu inwestycyjnego - odczuwają trwający już kilka lat zastój na rynku europejskim, czyli osłabienie koniunktury.

- Należy wyznaczyć jasne zasady wyceniania i wynagradzania architektów, co powinno zminimalizować coraz bardziej widoczne w naszej branży zjawisko dumpingu cenowego, gdzie często jedynym kryterium wyboru danego projektu jest niska cena, wykluczająca rzetelne i odpowiedzialne opracowanie dzieła, jakim jest projekt i nadzór nad jego realizacją – dodaje Ryszard Gruda.

Ryszard Gruda w poprzedniej kadencji Izby Architektów RP przewodniczył  Krajowemu Sądowi Dyscyplinarnemu IARP. Wcześniej, w latach 1990-2002 roku, był wiceprezydentem miasta Gdańska, odpowiedzialnym za rozwój przestrzenny miasta.

Karierę zawodową rozpoczął w 1976 roku jako architekt miejski Ciechocinka, natomiast od 12 lat prowadzi własną praktykę projektową. Jest również członkiem Stowarzyszenia Architektów RP. Na stanowisku Prezesa Izby Architektów RP zastąpił architekta Wojciecha Gęsiaka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.