×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rafał Bartek nowym przewodniczącym ZNSSK

  • Autor: PAP/RAF
  • 29 maj 2022 9:42

Rafał Bartek został wybrany przez delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce na nowego przewodniczącego tej organizacji, skupiającej struktury mniejszości niemieckiej w Polsce.

Rafał Bartek nowym przewodniczącym ZNSSK
Rafał Bartek(Fot. Facebook/RafałBartek)
REKLAMA

Sobotni zjazd delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, w którym uczestniczyło 33 delegatów organizacji mniejszości działających na terenie 10 województw, miał miejsce na Górze św. Anny. Podczas tegorocznego zjazdu, delegaci oprócz podsumowania roku 2021, przyjęcia nowych członków, wybrali nowy zarząd. W miejsce ustępującego Bernarda Gaidy - przewodniczącego Związku - wybrano Rafała Bartka.

Jak poinformowało biuro prasowe ZNSSK, Bernard Gaida, który kierował organizacją przez ostatnie 12 lat, zrezygnował z kandydowania do zarządu na kolejną kadencję. Nowym przewodniczącym organizacji dachowej mniejszości niemieckiej w Polsce wybrano Rafała Bartka - przewodniczącego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, a zarazem przewodniczącego sejmiku województwa opolskiego. Na zjeździe przyjęto regułę, zgodnie z którą ostatnim członkiem zarządu ZNSSK zostaje urzędujący przewodniczący Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej.

Podczas zebrania delegatów przyjęto także rezolucję w sprawie ograniczeń w zakresie nauczania języka ojczystego. W skierowanym do rządów Polski i Niemiec dokumencie delegaci zwrócili się z apelem o uchylenie lutowego rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki o ograniczeniu liczby godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej.

Za wieloletnie zaangażowanie na rzecz niemieckiej kultury, publikacje i tłumaczenia niemieckiej literatury prof. Joanna Roztropowicz odznaczona została medalem ZNSSK w Polsce za szczególne zasługi. Przyznana została również nagroda Związku Niemieckich Stowarzyszeń Gratias agimus, wyrażająca ma wdzięczność mniejszości niemieckiej za starania na rzecz dążeń do jedności i pokoju: nagroda przyznana została biskupowi Alfonsowi Nossolowi. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rafał Bartek nowym przewodniczącym ZNSSK
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA