Prostest humanistów: Przyszliśmy podsumować politykę destrukcji szkolnictwa wyższego

Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej prostował w Warszawie w środę, 21 października. - Obecna polityka wobec szkolnictwa wyższego nie może być kontynuowana - uważają humaniści.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prostest humanistów: Przyszliśmy podsumować politykę destrukcji szkolnictwa wyższego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

21 paź 2015 19:54


Środową akcję protestacyjną przed stołeczną siedzibą Polskiej Akademii Nauk, Pałacem Staszica, zorganizował Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej (KKHP).

- Przyszliśmy tu, żeby podsumować ośmioletnią politykę rządu, politykę destrukcji szkolnictwa wyższego - mówił reprezentant komitetu, Aleksander Temkin.

Mówiąc o kryzysie szkolnictwa wyższego zauważył, że w ciągu ostatnich ośmiu lat rząd likwidował wydziały uczelni, że na uniwersytetach blokuje się etaty dla doktorantów, i że pod względem nakładów na naukę Polska znajduje się na szarym końcu Unii Europejskiej.

- Będziemy tutaj pilnować każdego rządu, jeżeli nie zostanie zmieniona polska polityka naukowa. A polskie uczelnie na to zasługują - dodał.

Humaniści podkreślają, że przed wyborami chcieli wysłać jasny sygnał, że obecna polityka wobec szkolnictwa wyższego nie może być kontynuowana - niezależnie od tego, jakie partie obejmą rządy po wyborach.

Happening polityczny

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska odnosząc się do protestu oceniła, że dobrze, iż studenci interesują się sytuacją nauki i kultury.

- Ale tego typu happening na kilka dni przed wyborami ma charakter polityczny. Ośmiu lat pracy w obszarze nauki nie da się podsumować za pomocą happeningu. Odnoszę wrażenie, że ten happening to jest sygnał bardziej dla przyszłego rządu. Przedstawiciele KKHP na temat swoich postulatów powinni rozmawiać już z przyszłym rządem, jakikolwiek on by nie był - powiedziała minister.

Jak podkreśliła, wbrew ocenie KKHP, stan polskich uczelni nie jest katastrofalny. Nie jest też prawdą - mówiła minister - że jakieś uczelnie upadają.

- Są natomiast uczelnie, które właśnie teraz są na etapie reorganizacji, zmieniają swoją misję i wprowadzają nowe strategie w obliczu nowych wyzwań. Te wyzwania to nie tylko demografia, ale też zmieniające się oczekiwania studentów i podnoszenie jakości badań i dydaktyki. Te nowe wyzwania to też otwarcie się na współpracę z innymi uczelniami i na współpracę międzynarodową - powiedziała minister nauki.

Zwróciła też uwagę, że wiele z postulatów podnoszonych przez Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej jest już realizowanych, np. wzrost nakładów na naukę.

- W przyszłorocznym budżecie nakłady na samo Narodowe Centrum Nauki - które finansuje wiele grantów z dziedzin humanistycznych - wzrosły o 110 mln zł - podkreśliła minister nauki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.