Prof. Zembala prezesem-elektem Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów

• Były minister zdrowia, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca (ŚCCS) prof. Marian Zembala został prezesem-elektem Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów (EACTS).
• Zembala został mianowany prezesem podczas dorocznego zjazdu tej organizacji, trwającego od 1 do 5 października w Barcelonie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prof. Zembala prezesem-elektem Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

4 paź 2016 14:16


O powołaniu prof. Zembali poinformowało o tym we wtorek (4 października) ŚCCS. Urodzony w 1950 r. w Krzepicach prof. Marian Zembala jest kardiochirurgiem i transplantologiem, uczniem prof. Zbigniewa Religi, któremu asystował podczas pierwszego udanego przeszczepu serca. W 1997 r. jako pierwszy w Polsce przeprowadził transplantację pojedynczego płuca, w 2001 r. również jako pierwszy w Polsce z sukcesem przeszczepił choremu jednocześnie płuca i serce.

Od 1993 r. kieruje Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu - jedną z czołowych placówek o tym profilu w kraju. Członek PAN, były konsultant krajowy z zakresu kardiochirurgii.

Od czerwca do listopada 2015 r. był ministrem zdrowia w rządzie premier Ewy Kopacz (PO), obecnie jest posłem Platformy Obywatelskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.