PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska wygrała konkurs na dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej

Śpiewaczka i reżyserka prof. Ewa Iżykowska-Lipińska wygrała konkurs na dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku - poinformował podlaski urząd marszałkowski. Teraz kandydaturę musi zatwierdzić zarząd województwa podlaskiego.

  • Autor: PAP/KDS
  • 9 sie 2019 11:35
Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska wygrała konkurs na dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej
Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska wygrała konkurs na dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. (fot. Facebook/ARTE EVA - Fundacja prof. Ewy Iżykowskiej)
REKLAMA
  • Jak poinformowała rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska, komisja konkursowa decyzję o wyborze kandydatury Iżykowskiej-Lipińskiej podjęła w czwartek (8 sierpnia).
  • Konkurs wygrała prof. Ewa Iżykowska-Lipińska, która posiada niezwykle bogaty życiorys artystyczny i zawodowy.
  • Teraz kandydaturę musi zatwierdzić zarząd województwa podlaskiego.

 

Iżykowska-Lipińska ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiowała śpiew solowy oraz Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Jako śpiewaczka pracowała pod kierunkiem m.in. prof. Lidii Małachowic, a następnie kontynuowała swoje studia w Siennie oraz w mediolańskiej La Scali.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak informuje urząd w komunikacie, Iżykowska-Lipińska zadebiutowała na scenie La Scali w tytułowej roli w operze Rita Donizettiego w 1981 roku. Brała udział m.in. w realizacji opery "Manekiny" w Teatrze Wielkim w Warszawie, zagrała Toscę w operze "Tosca" w Korei Południowej i wystąpiła na Placu św. Piotra w Rzymie w czasie beatyfikacji Jana Pawła II. Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów.

Iżykowska-Lipińska posiada też doświadczenie w zarządzaniu, m.in. kierowała pracownią musicalu Uniwersytetu F. Chopina w Warszawie. Jest też prezesem Fundacji Arte Eva, promującej młode talenty muzyczne, a od 2018 roku organizuje konkurs wokalny Viva Calisia w Kaliszu.

Została uhonorowana srebrną nagrodą Gloria Artis.

Kandydaturę Iżykowskiej-Lipińskiej musi zatwierdzić zarząd województwa podlaskiego. Nowy dyrektor - jak informowano wcześniej w ogłoszeniu - ma zarządzać placówką minimum trzy sezony artystyczne; jego powołanie nastąpi nie wcześniej niż 1 września tego roku. Wśród dokumentów, które trzeba było przedstawić w konkursie był m.in. plan programowo-artystyczny obejmujący okres pięciu sezonów artystycznych, strategię pozyskiwania środków oraz plan promocji opery.

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku to instytucja podlegająca pod Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Kadencja obecnego dyrektora kończy się 31 sierpnia. Ministerstwo kultury nie wyraziło zgody, by powołać dyrektora instytucji bez konkursu, dlatego rozpisano konkurs na to stanowisko. Zgłosiło się w sumie sześciu kandydatów, z pięcioma osobami przeprowadzono w czwartek rozmowy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska wygrała konkurs na dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA