PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Prezydent ma przedstawiciela w rządowym Kolegium do Spraw Cyberbezpieczeństwa

  • Autor: PAP/bad
  • 2 lip 2019 17:07

Prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył Szefa BBN Pawła Solocha jako swojego przedstawiciela w składzie, działającego przy rządzie, Kolegium do Spraw Cyberbezpieczeństwa - poinformowało BBN.

Prezydent ma przedstawiciela w rządowym Kolegium do Spraw Cyberbezpieczeństwa
Szef BBN Paweł Soloch (Fot. mat. pras. BBN)
REKLAMA
  • Szef BBN jest przewidziany w składzie rządowego Kolegium do Spraw Cyberbezpieczeństwa jeżeli zostanie wyznaczony przez Prezydenta RP. Na stronach BBN poinformowano, że prezydent Andrzej Duda podjął taką decyzję 28 czerwca.
  • Kolegium jest działającym przy Radzie Ministrów organem opiniodawczo-doradczym w sprawach cyberbezpieczeństwa.
  • Do jego zadań należy m.in. opracowywanie rekomendacji dla Rady Ministrów dotyczących działań w zakresie zapewnienia cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym.

Kolegium do Spraw Cyberbezpieczeństwa jest powoływane na mocy Ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Ustawa ta podpisana przez prezydenta 1 sierpnia 2018 r. implementuje do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii (tzw. Dyrektywa NIS).

Budowa Krajowego system cyberbezpieczeństwa ma na celu zapewnienie cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym. System obejmuje operatorów usług kluczowych (m.in. z sektora energetycznego, transportowego, zdrowotnego i finansowego), dostawców usług cyfrowych, zespoły reagowania na incydenty komputerowe poziomu krajowego, sektorowe zespoły cyberbezpieczeństwa, podmioty świadczące usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa, organy właściwe do spraw cyberbezpieczeństwa oraz pojedynczy punkt kontaktowy do komunikacji w ramach współpracy w Unii Europejskiej w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Na mocy ustawy powołany został również Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W myśl przepisów w skład Kolegium wchodzą: przewodniczący Kolegium - którym jest Prezes Rady Ministrów, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa oraz sekretarz Kolegium.

Członkami Kolegium są też: minister właściwy do spraw wewnętrznych, minister właściwy do spraw informatyzacji, Minister Obrony Narodowej, minister właściwy do spraw zagranicznych, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (jeżeli został wyznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej), minister - członek Rady Ministrów właściwy do spraw koordynowania działalności służb specjalnych (lub osoba przez niego upoważniona w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu, a jeżeli minister - członek Rady Ministrów właściwy do spraw koordynowania działalności służb specjalnych nie został wyznaczony - Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent ma przedstawiciela w rządowym Kolegium do Spraw Cyberbezpieczeństwa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA