Premier Brandenburgii Matthias Platzeck rezygnuje ze stanowiska

- Premier Brandenburgii Matthias Platzeck ustąpi pod koniec sierpnia ze stanowiska - podał w poniedziałek dziennik "Potsdamer Neuste Nachrichten". Jego następcą ma być obecny szef MSW Dietmar Woidke. Niemiecki kraj związkowy Brandenburgia graniczy z Polską.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Premier Brandenburgii Matthias Platzeck rezygnuje ze stanowiska

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 lip 2013 15:16


59-letni socjaldemokrata Platzeck przeszedł w czerwcu lekki udar. W poniedziałek, po trzytygodniowym urlopie, pojawił się znów w pracy. Kontynuowanie politycznej kariery polityk uzależniał od stanu zdrowia.

Jak twierdzi wydawana w Poczdamie gazeta, 28 sierpnia będzie ostatnim dniem pracy szefa brandenburskiego rządu.

Platzeck kierował rządem Brandenburgii od 2002 roku. Wcześniej, w latach 1998-2002, był burmistrzem stolicy landu - Poczdamu. Rządzona przez niego Brandenburgia utrzymuje bliskie kontakty z polskimi województwami, zaś postulat współpracy z Polską wpisany jest do konstytucji landu.

W czasach NRD Platzeck należał do antykomunistycznej opozycji. Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku był ministrem ochrony środowiska Brandenburgii. Popularność w całym kraju zdobył dzięki wielkiemu zaangażowaniu podczas powodzi w 1997 roku, która dała się mocno we znaki mieszkańcom wschodnich Niemiec.

Początkowo należał do partii Zieloni, w 1995 roku wstąpił do SPD. Przez pięć miesięcy - od listopada 2005 do kwietnia 2006 roku - był przewodniczącym niemieckiej SPD, jednak zrezygnował z tej funkcji z powodów zdrowotnych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.