Ppłk Piotr Pytel nowym szefem kontrwywiadu?

Szef MON Tomasz Siemoniak skierował do premiera Donalda Tuska wniosek o powołanie ppłk. Piotra Pytla na stanowisko szefa SKW - podał we wtorek resort. Pytel w październiku, po odwołaniu gen. Janusza Noska, został p.o. szefa Służby.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ppłk Piotr Pytel nowym szefem kontrwywiadu?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 gru 2013 20:33


"Minister obrony narodowej skierował wniosek do prezesa Rady Ministrów o powołanie na stanowisko szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego podpułkownika Piotra Pytla, obecnie pełniącego obowiązki szefa SKW" - poinformował rzecznik prasowy MON Jacek Sońta. Przypomniał, że zgodnie z prawem wniosek zostanie zaopiniowany przez Kolegium ds. Służb Specjalnych i sejmową komisję do spraw służb specjalnych oraz prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Szefowa speckomisji Elżbieta Radziszewska (PO) powiedziała PAP, że komisja w sprawie ppłk. Pytla zbierze się podczas przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu, podobnie jak w sprawie szefa CBA Pawła Wojtunika (w grudniu kończy mu się kadencja, premier już zapowiedział, że chce go wyznaczyć na następną).

Ppłk Pytel kieruje SKW od 9 października, wcześniej był dyrektorem zarządu operacyjnego SKW. Jego pracę jako p.o. szefa Służby pozytywnie oceniał minister Siemoniak.

8 października premier odwołał gen. Noska, który kierował SKW od lutego 2008 r. Zdaniem szefa rządu Nosek nie zapewniał cichego, skutecznego i bezkonfliktowego działania służby. Media podawały, że odwołanie Noska i dalsze zmiany w SKW mogą mieć związek z konfliktem między nim a byłym już wiceszefem MON gen. Waldemarem Skrzypczakiem, który odpowiadał za zakupy sprzętu i uzbrojenia. Jednak bezpośrednim powodem miał być niedostateczny nadzór nad bazą lotniczą w Malborku, gdzie według śledczych doszło do ustawiania przetargów na ochronę lotniska.

O dymisję Noska wniósł szef MON. Resort nie podał jednak powodów tej decyzji. Radziszewska mówiła wówczas, że dymisja nie ma nic wspólnego z nieprzedłużeniem certyfikatu dostępu do informacji ściśle tajnych dla Skrzypczaka ani z postępowaniem prokuratury ws. wiceministra. Odmiennego zdania jest opozycja.

19 września Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła z zawiadomienia Służby Kontrwywiadu Wojskowego śledztwo ws. "podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną" (za co grozi do 8 lat więzienia). Skrzypczak komentował, że "z zadowoleniem" przyjął decyzję o postępowaniu w sprawie domniemanych podejrzeń wokół jego osoby. Zapewnił, że nigdy w czasie służby w wojsku i pracy w MON nie przyjmował żadnych korzyści majątkowych. Zaprzeczał, by lobbował za jakąkolwiek firmą (w lipcu "Rzeczpospolita" pisała, że SKW wystąpiła do prokuratury w związku z podejrzeniem Skrzypczaka o lobbing na rzecz koncernów zbrojeniowych).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.