×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Powołano członków Polonijnej Rady Konsultacyjnej

  • Autor: PAP/AT
  • 6 wrz 2016 9:15

• Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powołał 16 członków Polonijnej Rady Konsultacyjnej.
• Rada składa się z reprezentantów organizacji polonijnych.
• Będzie doradzać Senatowi w sprawach dot. Polaków za granicą.

Powołano członków Polonijnej Rady Konsultacyjnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

"Chcemy, aby nasza współpraca była coraz intensywniejsza, coraz lepsza, głębsza - na różnych płaszczyznach - mówię nie tylko o oświacie, kulturze, nauczaniu języka polskiego ale również nauka i wymiana sukcesów" - powiedział marszałek Senatu podczas uroczystości powołania członków Rady. Zachęcał ich, by byli "ambasadorami Polski w świecie, by mówili po polsku, przekazywali autentyczny obraz naszego kraju".

Karczewski podkreślił, że "często mówi się o Polsce źle, mówi fałszywie". "To trzeba zmienić" - powiedział marszałek Senatu.

Wśród nowych członków Rady znaleźli się m.in. przewodnicząca rady naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, przewodniczący Rady Polonii Świata Jan Cytowski oraz wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Maria Szonert-Binienda.

Polonijna Rada Konsultacyjna, która będzie doradzać izbie w sprawach dot. Polonii i Polaków za granicą została powołana na nowo do życia uchwałą Senatu na początku lipca. Jej zadaniem będzie m.in. wyrażanie opinii na temat projektów ustaw i uchwał związanych z Polonią.

Pierwotnie Polonijną Radę Konsultacyjną przy marszałku Senatu utworzył Senat V kadencji w listopadzie 2002 r. Funkcjonowała do 2012 r., kiedy to środki na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą zostały przeniesione do ministerstwa spraw zagranicznych; w 2013 r. uchwała o utworzeniu Rady została formalnie uchylona przez Senat.

Wyniki prac Rady marszałek Senatu ma przedstawiać Prezydium izby i właściwym komisjom senackim. Opinie Rady nie będą mieć charakteru wiążącego dla tych gremiów.

Członków Rady powołuje i odwołuje marszałek Senatu spośród osób reprezentujących organizacje polonijne i polskie z zagranicy; będą oni pełnić swoją funkcję honorowo. Kadencja Rady będzie trwała tyle samo, ile kadencja Senatu.

Marszałek będzie zwoływać posiedzenie Rady przynajmniej raz w roku i sam będzie przewodniczył jej obradom. Będzie też mógł zasięgać opinii członków Rady w trybie obiegowym, bez zwoływania posiedzenia.

Senat sprawował pieczę nad Polonią od 1989 r.; w 2012 r. pieniądze z budżetu na współpracę z Polakami za granicą przekazano Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Obecnie środki te wracają do dyspozycji Senatu - w 2016 r. są wydawane zgodnie z wynikami rozpisanego przez MSZ konkursu, od 2017 r. ma nimi zarządzać Senat.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powołano członków Polonijnej Rady Konsultacyjnej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA