PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Kapituła Orderu Orła Białego: Prezydent powołał członków kapituły

  • Autor: PAP/AT
  • 17 sie 2016 8:31

Andrzej Gwiazda, Michał Kleiber, Michał Lorenc, Bogusław Nizieński i Zofia Romaszewska - zostali powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę na członków Kapituły Orderu Orła Białego.

Kapituła Orderu Orła Białego: Prezydent powołał członków kapituły
Adobe Stock
REKLAMA

Prezydent uzupełnił także skład Kapituły Orderu Odrodzenia Polski; powołał do niej Piotra Andrzejewskiego, Ewę Dałkowską, Krystynę Iglicką-Okólską, Wiesława Johanna, Władysława Ortyla, Mieczysława Rybę i Krzysztofa Szwagrzyka.

Andrzej Gwiazda był działaczem WZZ Wybrzeża, jednym z przywódców strajku i sygnatariuszem Porozumienia Gdańskiego w roku 1980 w Stoczni Gdańskiej, wiceprzewodniczący KKP i członek KK "Solidarności" w latach 1980-1981. Order Orła Białego otrzymał w 2006 r. z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych i wolnej Polski".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prof. Michał Kleiber był wieloletnim prezesem PAN, był też ministrem nauki i informatyzacji w rządach Leszka Millera i Marka Belki, a także doradcą prezydenta Lech Kaczyńskiego. W tegoroczne Święto 3 Maja otrzymał Order Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej nauki, za wybitne osiągnięcia w pracy publicznej i państwowej". Prof. Kleiber jest autorem 250 publikacji naukowych i kilku książek poświęconych zastosowaniem nowoczesnych metod komputerowych w badaniach naukowych, technice i medycynie. W 2001 r. otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (tzw. polskiego Nobla) w dziedzinie nauk technicznych.

Michał Lorenc jest uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej, napisał muzykę do ponad 175 filmów, m.in. "Psów" Władysława Pasikowskiego, "Bandyty" Macieja Dejczera, "Czterech nocy z Anną" Jerzego Skolimowskiego i "Różyczki" Jana Kidawy-Błońskiego. Skomponował także muzykę do filmu fabularnego "Smoleńsk" w reż. Antoniego Krauze. Przez prezydenta Dudę został odznaczony Orderem Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, za chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kapituła Orderu Orła Białego: Prezydent powołał członków kapituły

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA