Politechnika Śląska: Arkadiusz Mężyk nowym rektorem

Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, od wielu lat współpracujący z polskim przemysłem obronnym prof. inż. Arkadiusz Mężyk został w środę wybrany na rektora tej uczelni na kadencję 2016-2020 - podała uczelnia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Politechnika Śląska: Arkadiusz Mężyk nowym rektorem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

22 kwi 2016 9:39


Jego hasło wyborcze to: "Uczelnia przyjazna i prestiżowa. Stawiam na ludzi, stawiam na rozwój". Pokonał matematyka prof. inż. Adama Czornika. Na stanowisku rektora zastąpi jesienią pełniącego tę funkcję od dwóch kadencji b. wiceministra gospodarki prof. Andrzeja Karbownika.

"Przez działania projakościowe oraz przyjazną atmosferę kształcenia i pracy chcę uzyskać efekt synergii w postaci wzrostu dorobku naukowego i kompetencji kadry, rozbudowanej współpracy zewnętrznej, wysokiej pozycji uczelni w rankingach krajowych i międzynarodowych oraz w pozytywnym odbiorze otoczenia gospodarczego i społecznego" - napisał prof. Mężyk w swoim programie wyborczym.

Urodził się 29 września 1962 r. w Wodzisławiu Śląskim. W 1987 r. skończył studia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn na Wydziale Mechanicznym Technologicznym (tak specyficznie nazywa się ten wydział) Politechniki Śląskiej, potem rozpoczął pracę w tej uczelni. Od 1993 r. jest członkiem Polskiego Towarzystwa Metod Komputerowych Mechaniki, a od 1994 r. członkiem Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej - jednego z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Zostało utworzone w 1958 r. i liczy obecnie ok. 1000 członków zrzeszonych w 18 oddziałach. W latach 2011-2015 był jego przewodniczącym. W kadencji 2004-2006 powołany na członka Sekcji Dynamiki Układów oraz Sekcji Optymalizacji i Sterowania Komitetu Mechaniki PAN.

W 2008 r. został powołany przez Ministra Skarbu w skład Rady Naukowej Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych OBRUM w Gliwicach, gdzie od 2009 r. był dyrektorem ds. technicznych, a po reorganizacji dyrektorem ds. rozwoju (do 2011). OBRUM to jedna z najstarszych i unikatowa pod względem zakresu realizowanych prac placówka badawczo-rozwojowa w kraju.

Prof. Mężyk cały czas współpracuje z przemysłem obronnym. Jest doradcą prezesa Rosomak SA. Był jednym z inicjatorów utworzenia w Politechnice Śląskiej Centrum Zaawansowanych Technologii Bezpieczeństwa i Obronności, którym kierował w latach 2014-15. Ponadto jest członkiem rad naukowych: Instytutu Materiałów Polimerowych i Węglowych w Zabrzu, Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów w Warszawie, Instytutu Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.