Płk Andrzej Pawlikowski szefem BOR

Płk Andrzej Pawlikowski został powołany na stanowisko szefa Biura Ochrony Rządu. Zacznie pełnić funkcję od piątego grudnia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płk Andrzej Pawlikowski szefem BOR

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

4 gru 2015 17:14Jarosław Zieliński, wiceminister w MSWiA nadzorujący BOR, powiedział, że w Biurze konieczne są zmiany. Ich zakres pokaże przeprowadzony audyt.

Płk Pawlikowski był już szefem BOR. Funkcję tę pełnił w latach 2005-2007, kiedy rząd współtworzył PiS.

Na początku listopada była minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska zgodziła się na odejście ze służby dotychczasowego szefa BOR gen. Krzysztofa Klimka z dniem 4 grudnia.

Jak powiedział Jarosław Zieliński, który m.in. nadzoruje BOR, płk Pawlikowski to osoba, która zna Biuro Ochrony Rządu.

- Był szefem BOR, w czasie, kiedy Prawo i Sprawiedliwość współtworzyło rząd. Zna tę służbę, przez ostatnie osiem lat był wciąż zainteresowany tym, co się w Biurze dzieje, analizował sytuację i teraz przejmie odpowiedzialność za Biuro - powiedział.

Pytany o priorytety, które stoją przed BOR, Zieliński zaznaczył, że głębokość zmian będzie analizowana wspólnie z nowym szefem.

- On musi rozeznać sytuację od wewnątrz. Będę go prosił, żeby w niedługim czasie przestawił raport o stanie BOR, dlatego, że otrzymujemy bardzo niepokojące informacje o tym, co się w tej formacji, bardzo ważnej, choć niedużej - bo najmniejszej z podlegających MSWiA - dzieje - zaznaczył Zieliński.

Rozwiązanie BOR?

Poinformował, że nowy szef BOR ma przygotować dla MSWiA raport o sytuacji w Biurze. Wiceminister podkreślił, że po analizach będą podejmowane działania zmierzające do poprawy funkcjonalności działania tej formacji. Nie wykluczył nowych rozwiązań legislacyjnych zmierzających do rozwiązania BOR i powołania nowej formacji zajmującej się ochroną najważniejszych osób w państwie.

- Poczekajmy na bilans nowego szefa BOR i jego rekomendacje. Nie ma takiej decyzji na dzisiaj, ale przewidujemy to, jeśli będzie taka uzasadniona potrzeba - zaznaczył.

- Na Biurze Ochrony Rządu cieniem położył się 10 kwietnia 2010 roku. Niewątpliwie Biuro nie spełniło swojej roli. jeżeli chodzi o ochronę prezydenta i polskiej delegacji, która tego dnia udała się do Katynia. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Wszystkie dotychczasowe wyjaśnienia i próby zbadania tej sprawy nie przyniosły pełnej odpowiedzi dlaczego tak się stało - powiedział Zieliński.

Przypomniał, że postawiono zarzuty nieprawidłowości przy ochronie wizyt VIP-ów w Smoleńsku w 2010 r. byłemu zastępcy BOR Pawłowi Bielawnemu (nie przyznał się do zarzutu i odmówił składania wyjaśnień). Jego proces przed Sądem Okręgowym w Warszawie trwa.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.