Piotr Patalong odwołany z funkcji inspektora Wojsk Specjalnych

• Szef MON Antoni Macierewicz odwołał inspektora Wojsk Specjalnych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Piotra Patalonga - poinformował rzecznik prasowy MON Bartłomiej Misiewicz.
• Wcześniej informował o odwołaniu dowódcy GROM-u płk. Piotra Gąstała
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Piotr Patalong odwołany z funkcji inspektora Wojsk Specjalnych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

8 wrz 2016 9:56


Jak powiedział rzecznik, dymisja gen. Patalonga została uzasadniona potrzebami sił zbrojnych. Generał został z dniem 19 września przeniesiony do rezerwy kadrowej i będzie w dyspozycji Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

54-letni Patalong inspektorem Wojsk Specjalnych w dowództwie generalnym był od 2014 r. Wcześniej, przed reformą systemu dowodzenia był dowódcą tego rodzaju sił zbrojnych. Przedtem dowodził m.in. jednostkami GROM, 1. Pułkiem Specjalnym Komandosów i 18. Bielskim Batalionem Desantowo-Szturmowym, był także zastępcą dowódcy wielonarodowej dywizji w Iraku.

Wcześniej w środę MON poinformowało o odwołaniu dowódcy Jednostki Wojskowej GROM płk. Piotra Gąstała. On również został od połowy września przeniesiony do rezerwy kadrowej, ale będzie w dyspozycji dowództwa generalnego. "Jest to indywidualna decyzja ministra, uzasadniona potrzebami sił zbrojnych. Wykorzystamy wiedzę, doświadczenie pana pułkownika w dowództwie generalnym" - powiedział Misiewicz.

Płk Gąstał dowódcą GROM-u został w lipcu 2011 r. Wcześniej przez prawie 20 służył w tej jednostce, był jednym z pierwszych żołnierzy do niej przyjętych.

Pytany o wyznaczenie nowego inspektora Wojska Specjalnych i dowódcy GROM-u Misiewicz odpowiedział, że te decyzje zapadną wkrótce.

Rzecznik MON zaprzeczył, by dymisje miały związek z wypadkiem, w którym pod koniec sierpnia w Gdańsku zginął oficer jednostki. Wcześniej TVN 24 podawała, że dymisja płk. Gąstała może a mieć związek z niedawnym wypadkiem. Informację o dymisji gen. Patalonga podało radio RMF FM.

28 sierpnia na terenie morskiego oddziału Jednostki Wojskowej GROM w Gdańsku zginął zastępca dowódcy sekcji szturmowej. Podczas wykonywania zadania szkoleniowego z udziałem śmigłowca, polegającego na podejmowaniu żołnierzy z pokładu statku zacumowanego przy nabrzeżu na Westerplatte przypięty do liny dostał się między nabrzeże a burtę; zmarł wskutek obrażeń. Drugi żołnierz spadł na pokład statku. Doznał ogólnych potłuczeń ciała oraz urazu kręgu szyjnego. Trafił do szpitala, z którego został zwolniony po opatrzeniu i zbadaniu.

Ćwiczenia obserwował król Jordanii Abdullah II.

Śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oficera prowadzi dział do spraw wojskowych Prokuratury Rejonowej w Gdyni. Na początku września Macierewicz poinformował, że na tym etapie dokumentacja nie wskazuje, aby doszło do jakichś uchybień.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.