Piotr Kociński prezesem nowej spółki celowej do walki z wyłudzeniami VAT

6
Piotr Kociński prezesem nowej spółki celowej do walki z wyłudzeniami VAT fot.mf.gov.pl
Prezesem nowej spółki celowej będzie Piotr Kociński - poinformował resort finansów. Spółka będzie funkcjonować na podstawie uchwalonej pod koniec kwietnia przez Sejm ustawy o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji działalności organów administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Piotr Kociński prezesem nowej spółki celowej do walki z wyłudzeniami VAT

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

15 cze 2016 15:16


Jak napisano w uzasadnieniu do ustawy, wprowadzane zmiany mają służyć ograniczeniu nieprawidłowości w obszarze finansów publicznych oraz obrotu towarowego, zapobieganie nadużyciom i sprawne ich wykrywanie, ochronie rynku przez ograniczenie szarej strefy i zmniejszenie luki podatkowej.

Celem jest również osiągnięcie wyższej efektywności poboru dochodów i zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony rynku przez zwiększenie wykorzystania technologii informatycznych w obszarze administracji podatkowej i kontroli skarbowej, w zakresie realizacji zadań pozwalających na wzrost skuteczności wykrywania i karania sprawców przestępstw i wykroczeń skarbowych.

Zamierzeniem ministra finansów jest, aby niektóre projekty informatyczne z zakresu spraw należących do działu finanse publiczne, szczególnie istotne dla bezpieczeństwa finansowego państwa (których celem jest zapewnienie organom administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej narzędzi do analizy prawdopodobieństwa wystąpienia naruszenia prawa podatkowego) były powierzane spółce z ograniczoną odpowiedzialnością utworzonej w tym celu przez Skarb Państwa.

Według MF pozwoli to z jednej strony na zastosowanie biznesowych rozwiązań zarządczych powszechnych przy realizacji tego typu projektów informatycznych w sektorze prywatnym i sprawne realizowanie projektów przy wykorzystaniu własnych zasobów podmiotu lub z udziałem kooperantów o uznanej renomie.

Z drugiej zaś pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa informacji koncepcjom i rozwiązaniom projektowanym w systemach, które w zamierzeniu Ministra Finansów będą narzędziem analitycznym służącym do wykrywania uszczupleń i oszustw w podatku VAT.

Projekty informatyczne, które w ocenie Ministra Finansów powinien realizować podmiot specjalnie w tym celu powołany, to projekty polegające na budowie, rozbudowie lub unowocześnieniu istniejących systemów teleinformatycznych oraz budowie systemów teleinformatycznych do analizy prawdopodobieństwa wystąpienia naruszenia prawa podatkowego.

Systemy te będą wykorzystywane do przetwarzania informacji niejawnych oraz innych informacji zawierających tajemnice ustawowo chronione i będą służyły ochronie istotnego interesu bezpieczeństwa państwa - w tym przypadku bezpieczeństwa finansowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.