Piotr Franaszek zostanie dyrektorem Centrum Spotkania Kultur

Dyrektor departamentu promocji w urzędzie marszałkowskim w Lublinie Piotr Franaszek wygrał konkurs na dyrektora budowanego jeszcze Centrum Spotkania Kultur (CSK). Centrum, które powstaje w miejscu nieukończonego od 40 lat gmachu teatru, ma być gotowe w 2015 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Piotr Franaszek zostanie dyrektorem Centrum Spotkania Kultur

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 lip 2014 19:22


Do konkursu zgłosiło się sześciu kandydatów, czterech z nich dopuszczono do etapu przesłuchań przed komisją. Komisja konkursowa składała się z 15 osób - przedstawicieli ministerstwa kultury, urzędu marszałkowskiego, instytucji kultury, artystów.

Przewodniczący komisji, wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk powiedział, że o wyborze Franaszka komisja zdecydowała jednogłośnie. "Przedstawił on najbardziej komplementarną wizję działania Centrum" - powiedział.

Zwycięzca konkursu będzie zarekomendowany zarządowi województwa, który ostatecznie podejmie decyzję o obsadzie stanowiska dyrektora CSK. Jak tłumaczył Grabczuk, Centrum zostanie oddane do użytku w 2015 r., ale dyrektor jest już potrzebny, aby przygotować program działalności CSK oraz nadzorować dokończenie budowy i prac związanych z wyposażeniem i dostosowaniem budynku do potrzeb Centrum.

Franaszek powiedział, że liczy na współpracę z organizacjami pozarządowymi, z artystami i menedżerami kultury z różnych środowisk m.in. kultury ludowej, fantastyki, teatru, sztuk multimedialnych.

"Będę się starał pozyskiwać dyrektorów artystycznych, kuratorów. Bardziej widzę siebie jako menedżera, który da pole do działania różnym środowiskom, artystom. Chcę, żeby CSK było miejscem, które spełni ich aspiracje, ale też nada większy wymiar i większą skalę temu, co już dzieje się na Lubelszczyźnie" - powiedział.

Zapowiedział, że będzie pozyskiwał pieniądze na działania CSK m.in. z grantów unijnych. Według jego szacunków na funkcjonowanie Centrum i realizację programu potrzeba kilkunastu milionów rocznie.

Franszek jest absolwentem Zarządzania i Komunikacji Społecznej w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego; ukończył też studia na kierunku menedżer i animator kultury na UMCS w Lublinie. Współpracował z lubelskimi instytucjami kultury. Obecnie jest dyrektorem departamentu promocji i turystyki w lubelskim urzędzie marszałkowskim.

Centrum Spotkania Kultur ma być wielofunkcyjnym ośrodkiem, nawiązującym do tradycji współistnienia różnych kultur w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Budowa CSK to największa inwestycja w infrastrukturę kultury w Lubelskiem - jej łączny koszt to ponad 200 mln zł, z czego 114 mln zł ma pochodzić z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.