PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Piotr Bernatowicz dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej w stolicy

  • Autor: PAP/GP
  • 8 lis 2019 15:10

Wicepremier Piotr Gliński powołał Piotra Bernatowicza na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Bernatowicz zastąpi na tym stanowisku Małgorzatę Ludwisiak, której kadencja upływa 31 grudnia 2019.

Piotr Bernatowicz dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej w stolicy
Adobe Stock
REKLAMA

Kadencja Bernatowicza, który od października 2018 r był prezesem Radia Poznań, rozpocznie się 1 stycznia 2020 r. i potrwa siedem lat.

Minister kultury nie przedłużył kadencji Ludwisiak oraz zdecydował, że nowego szefa tej instytucji powoła w drodze pozakonkursowej. Gliński informację o zamiarze powołania Bernatowicza na to stanowisko, zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, wysłał do związków i stowarzyszeń zawodowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W odpowiedzi na to ośmiu członków Rady Programowej CSW w przesłanym PAP oświadczeniu napisało, że nie podważają legalności tych działań, tylko ich wymiar merytoryczny. W oświadczeniu zwrócono m.in. uwagę, że w żadnej wypowiedzi ministra nie pojawiło się wyjaśnienie dotyczące tego, dlaczego nie zamierza przedłużyć kadencji Małgorzaty Ludwisiak.

- Minister nie ma prawnego obowiązku tłumaczyć swojej decyzji, ale brak uzasadnienia w takich sytuacjach sugeruje pozamerytoryczne motywacje. Podobny wydźwięk ma powoływanie przez ministra dyrektora z trybie pozakonkursowym - wskazano.

Piotr Bernatowicz jest historykiem sztuki, czynnym kuratorem i krytykiem sztuki współczesnej. W swojej karierze był m.in. redaktorem naczelnym "Arteonu", periodyka poświęconego sztuce współczesnej. Zajmuje się również działalnością edukacyjną i promocyjną w dziedzinie sztuki współczesnej oraz jest czynnym uczestnikiem dyskursu krytycznego toczącego się wokół zjawisk i problemów sztuki współczesnej w kraju i zagranicą.

W 2017 r. Bernatowicz otrzymał Nagrodę im. Jacka Maziarskiego za wybitne osiągnięcia publicystyczno-eseistyczne "wyróżniające się suwerennością myślenia i poszerzające naszą wiedzę o rzeczywistości". Jest również laureatem Dorocznej Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii sztuki wizualne za rok 2018.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piotr Bernatowicz dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej w stolicy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA