Paweł Łysak wygrał konkurs na dyrektora Teatru Powszechnego

Konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie im. Zygmunta Huebnera w Warszawie wygrał Paweł Łysak - poinformowała prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Łysak jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Paweł Łysak wygrał konkurs na dyrektora Teatru Powszechnego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 lut 2014 19:22


Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła konkurs na początku grudnia ub.r. Obecny dyrektor Teatru Powszechnego Robert Gliński ma kierować warszawską sceną do końca obowiązującego go kontraktu, czyli do końca bieżącego sezonu.

"Przeprowadziliśmy konkurs; nie czyniliśmy tego zbyt często jednak postanowiliśmy zaryzykować. Mieliśmy osiem zgłoszeń. Osobą, która uzyskała zdecydowaną większość głosów został Paweł Łysak" - ogłosiła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas środowej konferencji prasowej w stołecznym Ratuszu.

"Będzie on prezentował swoją własną koncepcję, nie zapominając - mam nadzieję - tak jak napisał: o tożsamości Warszawy, tożsamości Pragi a nawet Grochowa. Jego propozycja jest bardzo bogata" - dodała prezydent.

"Koncepcja przygotowana przez Pawła Łysaka była dla nas najbardziej przekonująca. Uwzględnia ona zarówno kwestie związane z projektem programu artystycznego i w największym skrócie mówiąc - teatr zaproponowany przez pana Łysaka jest - jak sam to określa - teatrem spraw istotnych z punktu widzenia lokalnej wspólnoty, pełnym poczucia odpowiedzialności za losy zespołu i widowni, którą teatr zaprasza do współpracy" - powiedział Tomasz Thun-Janowski, dyrektor biura kultury, który przewodniczył obradom komisji konkursowej.

Jak podkreślił, koncepcja ta w największym stopniu realizowała założenia programu rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020, czyli strategicznego dokumentu miasta, który zakłada demokratyzację politykę kulturalnej. "Przekonał nas pomysł podziału i wykorzystania scen Teatru Powszechnego. Główną scenę, z ponad 300-osobową widownią chce oddać teatralnym indywidualnościom - będzie chciał zapraszać do współpracy osoby, które zapewnią publiczność" - podkreślił Thun-Janowski.

Pod dyrekcją Pawła Łysaka średnia scena Teatru Powszechnego otwarta będzie na współpracę z twórcami niezależnymi, eksperymentatorami oraz organizacjami pozarządowymi. Mała scena będzie korzystała z działającego już w teatrze programu edukacyjnego.

Paweł Łysak od 2006 roku kieruje bydgoskim teatrem wraz ze swoim zastępcą Pawłem Sztarbowskim. Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy pod ich wodzą stał się w ciągu kilku sezonów jedną z najgłośniejszych scen w kraju.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.