PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Paweł Dangel dyrektorem Teatru Ateneum

Paweł Dangel został nowym dyrektorem Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie.

REKLAMA

Znamy już wyniki konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. Od nowego sezonu teatralnego instytucją pokieruje Paweł Dangel.

Dangel (ur. 1955 roku w Warszawie) to polski reżyser teatralny i menadżer branży ubezpieczeniowo-finansowej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ukończył z wyróżnieniem studia reżyserii w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej (GITIS) w Moskwie w 1980 pod kierunkiem prof. Jurija Zawadskiego. Odbył szereg praktyk asystenckich w najlepszych teatrach w Moskwie, a następnie w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W latach 1979–1984 pracował jako reżyser w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Rozmaitości w Warszawie oraz Nowych w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Reżyserował sztuki takich autorów jak: Pirandello, Bułhakow, Gorki, Ibsen, Mrożek, Witkacy. W 1984 roku wyemigrował do Londynu, gdzie pracował w polonijnych teatrach i wykładał na prestiżowych londyńskich uczelniach teatralnych: Guildhall School of Music and Drama oraz The Rose Bruford College of Speech and Drama, współpracował także z stacjami radiowymi BBC i RWE.

Ukończył rok studiów doktoranckich na wydziale dramatu na Uniwersytecie w Bristol. W 1986 roku związał się zawodowo z brytyjską branżą ubezpieczeniową, w której przeszedł karierę od agenta ubezpieczeniowego, menadżera, do dyrektora sprzedaży i marketingu. Po powrocie do kraju, w latach 1994-2013, związał się z polską branżą ubezpieczeniową. Jako prezes Grupy Allianz w Polsce wspierał wiele instytucji nauki i kultury oraz liczne przedsięwzięcia artystyczne (Teatr Muzyczny Roma, Teatr Dramatyczny i Operę Kameralną w Warszawie, Teatr Banialuka w Bielsku-Białej, Teatr im. Słowackiego w Krakowie, Pantomimę Głuchych w Olsztynie, był mecenasem Nagrody Teatralne Feliksy Warszawskie).

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju rynku finansowo-ubezpieczeniowego w Polsce został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, zaś w plebiscycie Rzeczpospolitej uznany został Menadżerem 20-lecia w Polsce.

Jako osoba zasłużona dla polskiej kultury otrzymał wiele nagród i wyróżnień m. in.: tytuł ‘Mecenasa Kultury’ przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tytuł ‘Mecenasa Kultury Warszawy’ przyznany przez Prezydenta m.st. Warszawy, został laureatem nagrody ‘Sztuka cenniejsza niż złoto’ przyznanej przez Prezesa NBP oraz laureatem nagrody teatralnej ‘Feliksy Warszawskie’. W ostatnim czasie wyreżyserował w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi sztukę Michaela Freyna „Czego nie widać”.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Paweł Dangel dyrektorem Teatru Ateneum

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA