×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Olga Zelent na czele Codecool

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 31 sie 2021 9:40

Olga Zelent objęła stanowisko country managera Codecool w Polsce. 

Olga Zelent na czele Codecool
Olga Zelent (fot. Codecool)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Olga Zelent to menedżerka z wieloletnim doświadczeniem, swoją karierę rozpoczynała w branży farmaceutycznej. Od kilku lat zajmuje kluczowe stanowiska kierownicze w branży IT. Wcześniej zajmowała się także doradztwem personalnym i strategicznym, prowadząc Personal Development Institute i BC Polska Business Concierge.

Jako wolontariuszka wspiera działalność Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, a w ramach projektu Biznes w Kobiecych Rękach doradza kobietom chcącym założyć własną firmę. Od wielu lat jest też mentorką pomagającą w rozwoju start-upów. Na co dzień wspiera równość w biznesie, zwłaszcza obecność kobiet w sektorze IT i na stanowiskach kierowniczych.

Jednym z zadań Olgi Zelent w Codecool jest rozwój projektu mającego na celu zachęcenie kobiet do wzięcia udziału w kursie nauki programowania, dofinansowanego poprzez specjalny program stypendialny CodeGirl.

– Zdecydowana większość programistów to nadal mężczyźni. Mocno zakorzenione stereotypy sprawiają, że kobiety rzadko decydują się na pracę w branży IT, pomimo prowadzonych od kilku lat kampanii i programów mających na celu zrównanie szans zawodowych w tej branży oraz usuwanie barier, jakimi są pozamerytoryczne czynniki, w tym płeć. W programowaniu poza znajomością konkretnych języków, narzędzi i zdolnościami analitycznymi bardzo ważne są także umiejętności miękkie. Jestem przekonana, że większa obecność kobiet w branży IT jest korzystna nie tylko dla dalszego rozwoju sektora, lecz także przełoży się na nasze życie, którego jakość w coraz większym stopniu jest zależna od nowych technologii. Dlatego w Codecool właśnie ruszamy z programem stypendialnym, który, mamy nadzieję, już wkrótce sprawi, że programistek na polskim rynku będzie zdecydowanie więcej – mówi Olga Zelent.

Zmian jednak jest widoczna i kobiety powoli dostrzegają możliwości znalezienia atrakcyjnej pracy w IT. Z raportu Kobiety w IT 2021 wynika, że w polskim sektorze IT kobiety stanowią 30 proc. kadry specjalistów, a aż 40 proc. z nich wykonywało wcześniej inny zawód.

Do pracy w branży IT zachęca wynagrodzenie i możliwość pracy na elastycznych warunkach. Niska liczebność kobiet w tej branży często wynika z braku wiary we własne możliwości, oraz wciąż dominującego wizerunku mężczyzny - programisty. Na drodze do rozpoczęcia kariery w IT napotykają także inne przeszkody - nieznajomość branży i niewiedza jak zacząć, brak dostępnych cenowo i czasowo kursów, a także strach przed zmianą. Aktualnie kobiety stanowią 20 proc. absolwentów kursów prowadzonych przez Codecool globalnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Olga Zelent na czele Codecool

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA