Nowi ambasadorzy w Szwajcarii i na Węgrzech

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała we wtorek kandydatów na ambasadorów RP: w Szwajcarii - Jakuba Kumocha i na Węgrzech - Jerzego Snopka.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowi ambasadorzy w Szwajcarii i na Węgrzech

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

4 paź 2016 19:25


Kumoch zastąpi na funkcji ambasadora Polski w Szwajcarii i w Księstwie Lichtensteinu Jaromira Sokołowskiego, doradcę ds. zagranicznych byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji posłowie PO i Nowoczesnej pytali wiceministra spraw zagranicznych Marka Ziółkowskiego o powody odwołania Sokołowskiego, który swoją misję ambasadora rozpoczął dopiero przed około rokiem; pytali również o to, dlaczego na ambasadora w Szwajcarii jest kierowana osoba, której doświadczenie zawodowe jest związane przede wszystkim ze Wschodem.

"Co do odwołania ambasadora Sokołowskiego, decyzja należała do pana prezydenta. MSZ honoruje tę decyzję" - poinformował Ziółkowski. Zaznaczył, że wprawdzie istnieje zwyczaj, że ambasadorowie są powoływani na 4-letnie kadencje, jednak nie jest to "ani prawna, ani obligatoryjna zasada". "Czasem zdarzają się dłuższe kadencje, czasem kadencje są krótsze, choć rzeczywiście są to raczej wyjątki od reguły czteroletniej kadencji" - powiedział.

Ziółkowski zaznaczył, że kandydat na ambasadora w Szwajcarii posiada "doświadczenie na pięciu kontynentach w różnych misjach obserwacyjnych UE". Jak zaznaczył, kandydat "osiągnął taki poziom wiedzy zawodowej, eksperckiej, specjalistycznej, że to, co w dyplomacji jest potrzebne, czyli wiedza o narzędziach i o specyfice stosunków międzynarodowych w różnych regionach świata, jest absolutnie wystarczająca, żeby zostać ambasadorem RP w Szwajcarii".

Jakub Kumoch prezentując założenia swej misji mówił, że będzie starał się udzielać wsparcia polskim inwestorom w Szwajcarii, a także będzie dokładał starań, aby szwajcarskim kręgom biznesowym pokazywać Polskę jako kraj stabilny, dobry do inwestycji, o przewidywalnym, wieloletnim wzroście gospodarczym.

"Jednym z zadań ambasadora będzie zapewnienie jak najsilniejszego udziału polskich władz w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos" - dodał. Jak zaznaczył, ważnym polem jego działalności będzie też współpraca ze Szwajcarią w dziedzinie bezpieczeństwa, szczególnie na Wschodzie. Podkreślił, że Szwajcaria odegrała ważną rolę, jeśli chodzi o sankcję UE wobec Rosji w odpowiedzi na agresję na Ukrainę. "W tej sprawie rząd Konfederacji Szwajcarskiej zajął pryncypialną pozycję, zgodną z pozycją naszego państwa, które podkreśla, że nie ma zgody na łamanie prawa międzynarodowego" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.