Ks. prof. Mirosław Kalinowski został wybrany na stanowisko nowego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Zastąpi na tym stanowisku ks. prof. Antoniego Dębińskiego, który pełnił funkcję rektora KUL przez dwie kadencje.
- W wyborach wystartowało dwóch kandydatów - ks. prof. Krzysztof Góźdź oraz ks. prof. Mirosław Kalinowski.
- Bezwzględną większość głosów uzyskał ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski - zaznaczyła rzeczniczka uczelni Lidia Jaskuła.
- Mirosław Kalinowsk kieruje obecnie Katedrą Opieki Społecznej Paliatywnej i Hospicyjnej KUL.
"Senat KUL wybrał nowego rektora na kadencję 2020-2024. Przez najbliższe cztery lata funkcję tę będzie pełnił ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski" - poinformowała rzeczniczka uczelni Lidia Jaskuła.
W wyborach wystartowało dwóch kandydatów - ks. prof. Krzysztof Góźdź oraz ks. prof. Mirosław Kalinowski. Nowego rektora wybierało 25 senatorów. "Bezwzględną większość głosów uzyskał ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski" - zaznaczyła Jaskuła.
Na KUL rektor jest wybierany w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów, przy obecności co najmniej połowy statutowego składu senatu. Funkcję rektora może pełnić nauczyciel akademicki posiadający tytuł naukowy profesora, zatrudniony na KUL w podstawowym miejscu pracy na czas nieokreślony.
"Protokół posiedzenia wyborczego zostanie przesłany przez aktualnie urzędującego rektora Wielkiemu Kanclerzowi KUL w ciągu trzech dni po dokonaniu wyboru, a Wielki Kanclerz w ciągu dwóch tygodni od otrzymania protokołu przedstawi Stolicy Apostolskiej uchwałę senatu o wyborze rektora z dołączoną do niej swoją aprobacją i z prośbą o zatwierdzenie uchwały. Po otrzymaniu zatwierdzenia zawiadomi o tym ministra właściwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego" - dodała rzeczniczka.
Wielkim kanclerzem KUL jest metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
Ks. prof. Mirosław Kalinowski (ur. 14 lipca 1962 r.) kieruje obecnie Katedrą Opieki Społecznej Paliatywnej i Hospicyjnej KUL, od czterech lat jako wolontariusz jest prezesem Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie. Jest też członkiem Rady Polityki Penitencjarnej - organu doradczego Ministra Sprawiedliwości.
Pochodzi ze Szczytna. Święcenia kapłańskie przyjął w Lublinie 9 czerwca 1987 r. z rąk Jana Pawła II. Z KUL związany od 1989 r. Najpierw, w latach 1989-1993, odbył studia doktoranckie na Wydziale Teologii zwieńczone uzyskaniem stopnia naukowego doktora. Od października 1993 r. zatrudniony na Wydziale Teologii. Habilitował się w roku 2001, a w 2008 uzyskał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.

KOMENTARZE (0)