Mary Barra dyrektorem General Motors

Dyrektorem naczelnym GM będzie od stycznia przyszłego roku Mary Barra, która zastąpi Dana Akersona. Barra jest pierwszą kobietą, która staje na czele GM i w ogóle któregoś z wielkich koncernów motoryzacyjnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mary Barra dyrektorem General Motors

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/PAP

11 gru 2013 9:40


Ustępujący ze stanowiska szefa GM Dan Akerson przyśpieszył swoją decyzję o odejściu ze względu na chorobę nowotworową żony. Początkowo miał zwolnić fotel dyrektora GM dopiero w 2015 r.

Akerson zaczął prowadzić koncern w 2009 r., kiedy firma przechodziła bardzo trudny okres - była tuż po bankructwie. Dziś stery GM przejmuje pierwszy raz w historii kobieta.

Mary Barra ma 51 lat i w kierownictwie GM odpowiada za globalny rozwój produktów. Agencja dpa napisała o niej, że jest "kobietą, która ma benzynę we krwi".

Z wykształcenia jest inżynierem, a pracę w GM rozpoczęła w 1980 roku, jeszcze jako studentka. W swojej 33-letniej karierze zajmowała wiele różnorodnych stanowisk kierowniczych - od działu inżynierii produkcji po HR.

Jako przyszła szefowa GM oświadczyła: "To zaszczyt kierować najlepszą ekipą w branży i z pełną prędkością kontynuować nasz obecny sukces".

W Stanach Zjednoczonych kobiety na czele wielkich korporacji nie są już rzadkością. Szefową Pepsi jest Indra Nooyi, na czele firmy Hewlett Packard stoi Meg Whitman, firmą internetową Yahoo! kieruje Marissa Mayer, a stery Rezerwy Federalnej obejmie wkrótce Janet Yellen.


 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.