Mariusz Grendowicz prezesem Polskich Inwestycji Rozwojowych

Mariusz Grendowicz został prezesem spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe – podało Ministerstwo Skarbu Państwa. Wybory dokonała rada nadzorcza spółki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mariusz Grendowicz prezesem Polskich Inwestycji Rozwojowych

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (Adam Sofuł)/PAP

7 mar 2013 16:05


"Pan Mariusz Grendowicz spełnił stawiane warunki i zaprezentował rozległą wiedzę i doświadczenie z zakresu podejmowania decyzji inwestycyjnych, strukturyzowania transakcji i określania ryzyka biznesowego. Tym samym daje gwarancję sprawnego realizowania stawianych spółce celów" - czytamy w komunikacie resortu.

Mariusz Grendowicz był faworytem w wyścigu o stanowisko szefa PIR. Wiadomo było, że rada nadzorcza poszukuje doświadczonego bankiera inwestycyjnego. Takie wymagania potencjalnemu kandydatowi stawiał również szef Rady Gospodarczej przy premierze, Jan Krzysztof Bielecki: doświadczony bankowiec inwestycyjny średniego pokolenia. Grendowicz spełniał te warunki idealnie. Z bankowością związany jest od trzech dekad. Karierę bankową rozpoczął w 1983 roku, gdy podjął pracę w Grindlays Bank (który - w wyniku przejęcia - stał się następnie częścią Australia and New Zealand Banking Group) w Londynie, w którym pracował do roku 1991.

W latach 1991-1992 był zatrudniony w Citibanku w Londynie, a następnie - w latach 1992-1997 - w ING Banku, gdzie w latach 1992-1995 zajmował kierownicze stanowiska w Polsce, a w okresie1995-1997 - na Węgrzech. Od 1997 do 2000 r. zasiadał w zarządzie ABN AMRO Bank Polska, jako prezes zarządu banku oraz szef Grupy ABN AMRO na Polskę.

Potem przeszedł do kierowanego przez Józefa Wancera Banku BPH. Wancer - legenda polskiej bankowości - stworzył w tym banku menedżerski dream-team - ściągnął najlepszych, najbardziej perspektywicznych bankowców. Grendowicz (oprócz takich postaci jak Przemysław Gdański czy dzisiejszy prezes Alior Banku, Wojciech Sobieraj) był ważnym elementem tego zespołu - do 2006 r. był wiceprezesem tego banku, odpowiedzialnym za Pion Bankowości Korporacyjnej i Finansowania Nieruchomości. Od marca 2008 do sierpnia 2010 roku kierował BRE Bankiem, z którego odszedł po konflikcie z rada nadzorczą.

Jest uważany z jednego z najlepszych (chociaż nieco niepokornych) polskich bankowców. W wywiadzie sprzed miesiąca, kiedy oceniał program Inwestycje Polskie jako jeden z kluczowych elementów jego powodzenia wymieniał absolutny brak nacisków politycznych. - Inwestycja np. w LOT nie musi być tą właściwą - podkreślał.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.