Mariusz Grendowicz odwołany z funkcji prezesa Polskich Inwestycji Rozwojowych

- Nowy prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych, który zastąpi odwołanego z tej funkcji Mariusza Grendowicza, ma zwiększyć aktywność spółki i zająć się jej ufunduszowieniem. Celem jest zaangażowanie PIR w projekty o wartości 10 mld zł do końca 2015 - poinformował wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mariusz Grendowicz odwołany z funkcji prezesa Polskich Inwestycji Rozwojowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 wrz 2014 8:25


Rada nadzorcza Polskich Inwestycji Rozwojowych odwołała Mariusza Grendowicza z funkcji prezesa. Równocześnie zdecydowała o rozpoczęciu procedury konkursowej prowadzącej do wyłonienia nowego prezesa.

Do czasu jej zakończenia zarząd spółki będzie działał w dwuosobowym składzie. Obecnie w skład zarządu PIR wchodzą Michał Lubieniecki oraz Przemysław Sztandera.

"Oczekiwałbym, że rada nadzorcza skupi się na wyszukaniu kandydatów z doświadczeniem w dziedzinie inwestycji kapitałowych, zarazem ze znajomością sektora finansów publicznych. Jednym z wyzwań, jakie staną przed nowym prezesem będzie m.in. dalsza optymalizacja struktury formalno-prawnej PIR, czyli jego tzw. ufunduszowienie" - powiedział PAP wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.

W komunikacie prasowym po zakończeniu posiedzenia rady nadzorczej nie podano powodów odwołania Grendowicza. Wiceminister skarbu oczekuje od spółki większej aktywności i przyspieszenia procesów inwestycyjnych.

"To suwerenna decyzja rady nadzorczej PIR, która uznała, że zmiana w zarządzie na obecnym etapie działalności spółki jest zasadna. Rada nadzorcza PIR znała też stanowisko ministerstwa skarbu, które zresztą wielokrotnie przedstawialiśmy publicznie. Oczekujemy od spółki większej aktywności" - powiedział wiceminister Kowalczyk.

Dodał, że zadaniem, które stoi przed PIR, jest przyspieszenie procesów inwestycyjnych i intensyfikacja wysiłków nad poszukiwaniem nowych projektów.

"MSP jako właściciel jest zobowiązane dbać o to, by fundusze, które powierzamy PIR, jak najszybciej zaczęły pracować dla gospodarki" - powiedział Kowalczyk.

W opinii wiceministra skarbu to był dobry moment na zmianę prezesa PIR.

"To dobry moment na ocenę i zmiany. PIR wyszły z fazy organizacyjnej, czego dowodzi podpisana przez spółkę umowa na współfinansowanie eksploatacji ropy naftowej z bałtyckiego złoża B8" - powiedział Kowalczyk.

"Teraz PIR wkracza w nowy etap - zawierania umów inwestycyjnych. Oczekujemy, że będzie działać zdecydowanie i efektywnie. Do końca przyszłego roku spółka ma się zaangażować w projekty o łącznej wartości nawet 10 mld zł" - dodał.

Wiceminister skarbu oczekuje, by PIR włączył się w efektywne wykorzystanie funduszy europejskich.

"Polskie samorządy potrzebują ogromnych nakładów na inwestycje. Chcemy, żeby w tym kontekście w pierwszej kolejności myślały o unijnych funduszach, a zaraz potem o PIR. Widzę PIR także w roli katalizatora efektywnego wykorzystania funduszy europejskich z nowej perspektywy" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.