Marek Tukiendorf rektorem Politechniki Opolskiej

• Dotychczasowy rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf będzie pełnił tę funkcję ponownie, przez kolejne cztery lata.
• Był on jedynym kandydatem na to stanowisko.
• Jego kandydaturę w piątkowym głosowaniu poparła zdecydowana większość elektorów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Marek Tukiendorf rektorem Politechniki Opolskiej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

11 mar 2016 21:06


W głosowaniu na rektora PO w kadencji 2016-2020 wzięło udział 97 ze 100 elektorów. Z tego 88 oddało głos na prof. Tukiendorfa.

Po ponownym wyborze w piątek rektor zapowiedział kontynuację prowadzonej dotąd polityki. "Jesteśmy jedną z najbardziej dynamicznych uczelni w regionie i chcemy tę pozycję utrzymać. Chcemy też być jeszcze bardziej potrzebni przemysłowi. Dotąd nam się to udawało i mieliśmy w tej dziedzinie wiele osiągnięć. Trzynaście kolejnych inwestycji, jakie powstały w Opolu, powstało m.in. za przyczyną współpracy z Politechniką Opolską" - mówił tuż po wyborze.

Pytany o plany i projekty na kolejne lata zapewnił, że oprócz planów naukowych, które - jak podkreślił - są najważniejsze, żeby utrzymać status uczelni akademickiej, władzom uczelni nie brakuje także planów inwestycyjnych. "Mamy wiele budynków, które chcemy rewitalizować i termomodernizować. Mamy projekty, które zostały opracowane jeszcze w poprzednich kadencjach, dotyczące nowych budynków. Razem z miastem chcieliśmy np. zbudować halę lekkoatletyczną" - wymieniał.

Dodał, że władze kierowanej przez niego uczelni widzą też potrzebę zbudowania w jej strukturach siódmego wydziału, nawiązując do inicjatywy zmierzającej do utworzenia tego wydziału w Kędzierzynie-Koźlu (Opolskie).

"Politechnika ma być twórcza aplikacyjnie, ma przygotowywać kadry - studentów, inżynierów. Ale także dzięki zdolnościom swoich badaczy ma rozwiązywać problemy naukowo-techniczne otoczenia" - zaznaczył prof. Tukiendorf.

Wybrany ponownie rektor PO ma 51 lat. Jak podała na swojej stronie Politechnika - od początku związany był on z opolską uczelnią techniczną. Ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu - poprzedniczki Politechniki, gdzie następnie rozpoczął pracę jako asystent.

W 1996 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych na Politechnice Łódzkiej w zakresie inżynierii chemicznej, a w roku 2004 - stopień doktora habilitowanego, nadany mu przez Akademię Rolniczą w Lublinie. W tym samym roku został profesorem nadzwyczajnym i objął kierownictwo katedry. W 2009 r. otrzymał tytuł profesora nauk rolniczych, a niedługo potem profesora zwyczajnego. W latach 2005-2012 pełnił funkcję prorektora ds. nauki Politechniki Opolskiej, a potem jej rektora.

Politechnika podała też, że prof. Tukiendorf jest autorem ok. 200 publikacji, ekspertyz i opracowań; zasiada w Komitecie Techniki Rolniczej PAN; działa w Sekcji Zastosowań Informatyki w Rolnictwie przy Komitecie Techniki Rolniczej PAN oraz Sekcji Techniki w Przetwórstwie Rolno-Spożywczym Komitetu Techniki Rolniczej PAN. Od 2012 r. pełni również funkcje koordynatora ds. międzynarodowych Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.

Politechnika Opolska kształci studentów na sześciu wydziałach i 24 kierunkach. Łącznie studiuje na niej obecnie ok. 8 tys. studentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.