Marek Czekała nowym dyrektorem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej

• Marek Czekała został powołany przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego na stanowisko dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
• Obowiązki obejmie 1 września.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Marek Czekała nowym dyrektorem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

25 sie 2016 18:14


Czekała podstawową i średnią szkolę muzyczną ukończył w Katowicach. W 1982 r. w Bydgoszczy uzyskał tytuł magistra sztuki w zakresie gry na skrzypcach na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 1979 r. jest skrzypkiem Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Muzyk od 19 lat jest właścicielem Agencji Muzycznej ProMuz i prowadzi Orkiestrę Symfoników Bydgoskich, która w czasie swojej działalności dała ponad 1000 koncertów w kraju i za granicą. Od wielu lat jest też kierownikiem artystycznym Inowrocławskiej Orkiestry Promenadowej, która koncertuje w lipcu i sierpniu w muszli Parku Solankowego.

Czekała ma kierować Toruńską Orkiestrą Symfoniczną przez trzy sezony - od 1 września 2016 r. do 31 sierpnia 2019 r. Na stanowisku dyrektora zastąpi Pawła Duzika, którzy przewodzi orkiestrze od 2007.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna istnieje od 1978 r. (do 2006 r. funkcjonowała jako Toruńska Orkiestra Kameralna). Od 1990 r. prowadzona jest przez miasto. W ramach orkiestry działają zespoły artystyczne: Toruński Kwartet Symfoniczny, Toruński Kwartet Dęty Blaszany i Kwartet Symfoniczny TOS. Zespół liczy 61 osób.

Siedzibą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej od grudnia 2015 r. jest Centrum Kulturalno-Kongresowe "Jordanki", która ma salę koncertową z 882 miejscami i salę kameralną z 287 miejscami. Wcześniej przez ponad 20 lat orkiestra mieściła się w Dworze Artusa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.