Marcin Jastrzębski nowym prezesem Lotos Petrobaltic. Zastąpił Zbigniewa Paszkowicza

Rada nadzorcza odwołała Zbigniewa Paszkowicza ze stanowiska prezesa spółki Lotos Petrobaltic. Jego miejsce zajął Marcin Jastrzębski, wiceprezes Grupy Lotos ds. operacyjnych. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że trwają rozmowy na temat dalszej roli Zbigniewa Paszkowicza w spółce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Marcin Jastrzębski nowym prezesem Lotos Petrobaltic. Zastąpił Zbigniewa Paszkowicza

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.PL/AT

wnp.pl

2 cze 2016 15:33


W maju odbyły się dwa posiedzenia rady nadzorczej Lotos Petrobaltic. Pierwsze z nich w ogóle nie zajęło się zmianami w składzie zarządu spółki i wydawało się, że Zbigniew Paszkowicz, do niedawna wiceprezes Grupy Lotos ds. poszukiwań i wydobycia, zachowa swoje stanowisko.

Jednak 31 maja odbyło się kolejne posiedzenie rady nadzorczej, na którym podjęto decyzję o tym, że prezesem spółki zostanie Marcin Jastrzębski, wiceprezes Lotosu ds. operacyjnych, który w nowej strukturze organizacyjnej koncernu sprawuje nadzór nad pionem poszukiwawczo-wydobywczym. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, trwają rozmowy na temat pozostania Zbigniewa Paszkowicza w spółce, na razie nie wiadomo jeszcze w jakiej dokładnie roli.

Posiedzenie rady nadzorczej Lotos Petrobaltic zostało zamknięte. Nie wiadomo czy z zarządu odwołani zostaną także wiceprezesi Dariusz Wojdyński i Krzysztof Sułecki.

Zbigniew Paszkowicz był prezesem Lotos Petrobaltic od października 2012 roku. Pod jego rządami spółka zakupiła udziały w złożach produkcyjnych Heimdal na Norweskim Szelfie Kontynentalnym pod koniec 2013 roku, a następnie pakiet udziałów w złożach Sleipner w Norwegii pod koniec 2015 roku. Dzięki tym akwizycjom obowiązujący w norweskim prawie mechanizm tarczy podatkowej ma umożliwić Lotosowi odzyskanie praktycznie całości środków zainwestowanych w 20 proc. udziałów w złożu Yme na Morzu Północnym, które nigdy nie rozpoczęło produkcji. Działania prezesa Paszkowicza spowodowały natomiast zainicjowanie negocjacji z partnerami i doprowadzenie do rozwiązania złożonej kwestii projektu Yme.

Oprócz tego Zbigniew Paszkowicz nadzorował projekt zagospodarowania bałtyckiego złoża B8, z którego testowa produkcja ruszyła we wrześniu 2015 roku, a także przygotowania do zagospodarowania gazowych złóż B4-B6, wspólnie ze spółką CalEnergy. W tej sprawie ostateczna decyzja inwestycyjna ma zapaść pod koniec obecnego roku. W zarządzanej spółce, jako reakcję na gwałtownie spadającą cenę ropy w ostatnich prawie dwóch latach, wprowadził również szereg zmian optymalizujących koszty funkcjonowania i zapewniających pozytywne wyniki finansowe już przy cenie ropy rzędu 35 dolarów za baryłkę.

W pierwszym kwartale 2016 roku Lotos Petrobaltic osiągnął rekordową produkcję węglowodorów na poziomie niemal 30 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie. W sumie spółka wyprodukowała w tym okresie ponad 2,5 mln baryłek (ok. 350 tys. ton) ekwiwalentu ropy, w porównaniu do ok. 1 mln baryłek rok wcześniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.