Maja Goettig prezesem Instytutu Analiz i Ratingu GPW

Giełda Papierów Wartościowych powołała Instytut Analiz i Ratingu, którego prezesem została Maja Goettig - poinformowała GPW.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Maja Goettig prezesem Instytutu Analiz i Ratingu GPW

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 cze 2014 13:28


Poza Mają Goettig, która w ostatnich latach była główną ekonomistką i strategiem ds. Europy Centralnej w KBC Securities, w zarządzie IAiR jest Błażej Lepczyński. W skład rady nadzorczej weszli Michał Chyczewski, Wiesław Rozłucki, Jacek Fotek, prof. Andrzej Wojtyna oraz prof. Dariusz Filar

- Głównym celem Instytutu jest podniesienie bezpieczeństwa krajowego rynku nieskarbowych papierów dłużnych, zwłaszcza w segmencie przedsiębiorstw małych i średnich. (...) Utworzenie niezależnej instytucji w celu uwiarygodnienia polskiego rynku kapitałowego, w szczególności monitorowania ryzyka na rynku obligacji, było jedną z najważniejszych rekomendacji Europejskiego Kongresu Finansowego w roku 2013 - napisano w komunikacie.

GPW wprowadzi system zachęt do uzyskiwania ratingu przez emitentów oraz nowy model rynku papierów dłużnych. Cytowany w komunikacie prezes GPW Adam Maciejewski poinformował, że polski rynek obligacji nieskarbowych mimo rozwoju w ostatnich latach, wciąż ma przed sobą przynajmniej kilkunastokrotny potencjał wzrostu.

- Wzrost rynku wymaga jednocześnie lepszego systemu zarządzania ryzykiem i ochrony interesu inwestorów, czyli powszechnie stosowanego i łatwo dostępnego ratingu. To właśnie rola Instytutu Analiz i Ratingu - powiedział Maciejewski.

Celem IAiR jest pokrycie ratingiem jak największej liczby emitentów i emisji nieskarbowych papierów dłużnych. Jak podaje GPW, opłaty za ratingi będą konkurencyjne i dostosowane do realiów krajowego rynku obligacji.

- Zakładamy stopniowe uzupełnienie oferty IAiR o produkty informacyjne i analityczne związane z rynkiem długu oferowane inwestorom. IAiR powinien stać się w pełni operacyjną instytucją w ciągu roku od momentu założenia. Uzyskanie dodatniej rentowności jest zakładane po trzech-czterech latach działalności - poinformowała Maja Goettig, prezes IAiR.

Nowo powstała agencja ma być w pierwszej kolejności skoncentrowana na rynku lokalnym, w dalszej perspektywie również na rynku środkowoeuropejskim.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.