Łukasz Goik nowym dyrektorem Opery Śląskiej. Zastąpi Tadeusza Serafina

Wieloletni dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu Tadeusz Serafin wkrótce przestanie zajmować to stanowisko. Zastąpi go Łukasz Goik, który będzie pełnił obowiązki dyrektora do czasu zakończenia planowanego w placówce remontu - podał w środę samorząd woj. śląskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Łukasz Goik nowym dyrektorem Opery Śląskiej. Zastąpi Tadeusza Serafina

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

8 cze 2016 15:27


Zmiany kadrowe zarząd województwa uzasadnia właśnie planowaną modernizacją placówki.

Goik pracuje w Operze Śląskiej od 2004 roku. Od 2012 jest zastępcą dyrektora do spraw technicznych i remontowych. Jest absolwentem finansów i bankowości w chorzowskim wydziale Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Serafin, obecny dyrektor artystyczny Opery Śląskiej pracuje na tym stanowisku od stycznia 1989 r. Z końcem sierpnia wygasa jego kolejna umowa na pełnienie tej funkcji.

Jak podaje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, zmiana personalna dokonana przez zarząd województwa związana jest z planami przeprowadzenia kompleksowego remontu sceny i zaplecza Opery Śląskiej. Prace mogą potrwać dwa lata.

"Jest to zadanie konieczne ze względu na bardzo zły stan tej najważniejszej teatralnej przestrzeni, która liczy sobie już 100 lat. Wymaga ona nie tylko przebudowy, ale również wprowadzenia nowoczesnych rozwiań technicznych, jak np. zapadnie" - napisało biuro w przesłanym mediom komunikacie.

Celem remontu jest poprawa komfortu pracy muzyków w ciasnym i niskim orkiestronie, a także wyposażenie sceny w nowoczesną aparaturę oświetleniową i nagłośnieniową, aby mogła ona służyć kolejnym pokoleniom melomanów.

Podczas remontu zespół Opery będzie realizować swój repertuar muzyczny. W dalszym terminie zostanie powołany kierownik artystyczny. Jego zadaniem będzie realizacja programu poza budynkiem Opery.

Po zakończeniu remontu zostanie ogłoszony konkurs na nowego dyrektora Opery Śląskiej.

Opera Śląska w Bytomiu działa od 1945 r. Jej twórcą jest Adam Didur. Scena mieści się w siedzibie neoklasycystycznego gmachu dawnego teatru miejskiego z przełomu XIX i XX wieku. Za datę inauguracyjną działalność opery uznaje się 14 czerwca 1945 r., kiedy wystawiono w niej "Halkę". Było to pierwsze przedstawienie operowe w powojennej Polsce. W Święta Bożego Narodzenia 1945 r. bytomska opera jako pierwsza dokonała bezpośredniej transmisji radiowej "Halki".

Dorobek bytomskiej opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W obecnym repertuarze znajduje się ok. 30 tytułów, w tym m. in. opery: "Aida", "Borys Godunow" i "Carmen" oraz operetki: "Księżniczka czardasza" i "Wesoła wdówka".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.