Lotos: Paweł Olechnowicz odwołany ze stanowiska prezesa

Rada nadzorcza Grupy Lotos odwołała Pawła Olechnowicza ze stanowiska prezesa gdańskiego koncernu. Twórca Grupy Lotos odchodzi z firmy po ponad 14 latach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lotos: Paweł Olechnowicz odwołany ze stanowiska prezesa

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.PL/AT

wnp.pl

13 kwi 2016 13:17


Nie będzie żadną przesadą stwierdzenie, że projekt pod nazwą Grupa Lotos to autorskie dzieło Pawła Olechnowicza, menedżera pełniącego funkcję prezesa zarządu nieprzerwanie od 12 marca 2002 roku, czyli od ponad 14 lat. Kiedy były już szef Lotosu obejmował stanowisko, spółka nazywała się jeszcze Rafineria Gdańska, nie była właścicielem tzw. rafinerii południowych w Czechowicach-Dziedzicach i Jaśle ani spółki wydobywczej Petrobaltic, a zdolności przerobowe rafinerii w Gdańsku wynosiły 4,5 mln ton ropy rocznie, ponad dwa razy mniej niż obecnie (10,5 mln ton).

To właśnie determinacja Pawła Olechnowicza pozwoliła urzeczywistnić wizję przekształcenia niewielkiej, prowincjonalnej rafinerii, która w dzisiejszych warunkach zewnętrznych nie miałaby najmniejszej racji bytu, w zintegrowany, stale rozwijający się koncern naftowy, którego rafineria należy obecnie do najnowocześniejszych zakładów tego typu na Starym Kontynencie, według prestiżowego raportu firmy Solomon.

Grupa Lotos pod obecną nazwą funkcjonuje od 2 czerwca 2003 roku i od samego początku pełną odpowiedzialność za całokształt działalności tej firmy ponosi Paweł Olechnowicz.

W czasie swojego urzędowania „przetrwał” sześciu premierów i jedenastu ministrów skarbu państwa. Choć objął stery spółki za czasów rządu Leszka Millera, nie był nigdy uważany za „człowieka lewicy”. Fakt utrzymania przez niego stanowiska prezesa jednej z najważniejszych spółek skarbu państwa, mimo kilkakrotnej zmiany rządzącej w Polsce koalicji, jest bezsprzecznie ewenementem na skalę kraju, a być może nawet Europy.

Paweł Olechnowicz jest absolwentem Wydziału Technologii i Mechanizacji Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ukończył także Podyplomowe Studia na Politechnice Gdańskiej - Organizacja, Ekonomika i Zarządzanie Przemysłem, a także MBA INSEAD, Fontainebleau.

Karierę zawodową rozpoczął w 1977 r. w Zakładach Mechanicznych „Zamech” w Elblągu (od 1990 r. ABB Zamech). W latach 1990-1996 był prezesem i dyrektorem generalnym ABB Zamech Ltd. i jednocześnie w latach 1994-1996 pełnił funkcję wiceprezesa ABB Polska. Kolejne dwa lata pracował w centrali ABB Ltd. w Zurichu na stanowisku wiceprezesa na Europę Centralną i Wschodnią. W latach 1999-2000 pełnił funkcję wiceprezesa i zastępcy dyrektora generalnego w ZML Kęty. Od 2001 r. kierował założoną przez siebie firmą konsultingową Paweł Olechnowicz - Consulting.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.