Krzysztof Zamasz nie jest już prezesem Enei

6
Krzysztof Zamasz nie jest już prezesem Enei Krzysztof Zamasz (fot.solidarnosc.gorzow.enea.pl)
Krzysztof Zamasz został odwołany ze stanowiska prezesa Enei, a Paweł Orlof z funkcji członka zarządu ds. korporacyjnych. Czynności prezesa ma wykonywać Wiesław Piosik.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Krzysztof Zamasz nie jest już prezesem Enei

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

7 gru 2015 19:22


"Rada nadzorcza spółki nie podała przyczyn odwołania ww. osób. Jednocześnie Rada (...) 7 grudnia 2015 r. delegowała z tym samym dniem pana Wiesława Piosika, pełniącego funkcję członka rady nadzorczej emitenta, do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu (...) do czasu powołania nowego prezesa (...), jednakże nie dłużej niż na okres trzech miesięcy" - napisano w komunikacie Enei.

Zamasz kierował spółką od 2013 r. Piosik w ub. tygodniu został powołany przez resort skarbu do rady nadzorczej Enei na miejsce odwołanej Moniki Macewicz.

"Związany z energetyką zawodową od ponad 30 lat. W ostatnim czasie zarządzał prywatnymi przedsiębiorstwami z obszaru dystrybucji energii, projektowania i wykonawstwa robót sieciowych oraz OZE. W latach 1998-2005 pełnił funkcje członka zarządu oraz prezesa zarządu Energetyki Poznańskiej S.A. (obecnie: ENEA S.A.), w latach 2007-2009 kierował pracami zarządu Polenergia Dystrybucja Sp. z o.o." - czytamy w poprzednim komunikacie, dotyczącym powołania Piosika do RN Enei.

"Posiada duże doświadczenie w nadzorowaniu spółek kapitałowych w sektorach paliwowo-energetycznym, bankowym oraz IT - pełnił funkcje członka rady nadzorczej m.in. w Kompanii Węglowej S.A., CIECH S.A., Exatel S.A. oraz LG Petro Bank" - napisano też o Piosiku w tamtym komunikacie.

Enea to trzecia co do wielkości grupa energetyczna w Polsce. Sprzedaje ok. 16 proc. energii elektrycznej w kraju, a prawie 8 proc. krajowej produkcji pochodzi z jej elektrowni. Ma prawie 2,5 mln klientów w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

Należąca do Enei sieć dystrybucyjna oplata 20 proc. powierzchni kraju. Do grupy należy m.in. druga co do wielkości elektrownia w Polsce w Kozienicach i elektrownia wodna w Koronowie. Elektrownia Kozienice to elektrownia opalana węglem kamiennym, ma 10 jednostek wytwórczych o mocy zainstalowanej 2820 MW, tym dwie największe w kraju jednostki o mocy nominalnej 500 MW. W Kozienicach budowany jest blok 1075 MW. Ma on być gotowy w 2017 r. W grupie Enea pracuje 10 tys. osób.

Od 17 listopada 2008 r. Enea jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Skarb państwa ma w niej 51,50 proc udziałów, 48,50 proc. - pozostali akcjonariusze. Od stycznia do września 2015 r. grupa Enea wypracowała 7 mld 150 mln zł przychodów ze sprzedaży netto. Skonsolidowana EBITDA (zysk operacyjny przed potrąceniem podatków, odsetek od kredytów, obligacji i od amortyzacji), urosła w ujęciu rocznym o 6,1 proc. i wyniosła 1 mld 605 mln zł. Zysk netto był podobny jak w analogicznym okresie 2014 r. i wyniósł 838 mln zł.

Pod koniec października Enea w wyniku wezwania kupiła 64,57 proc. akcji Bogdanki, razem z Enea Wytwarzanie ma obecnie akcje stanowiące 66 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu spółki. LW Bogdanka jest jednym z liderów rynku węgla kamiennego w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.