Krzysztof Warzocha odwołany ze stanowiska dyrektora Centrum Onkologii

Marian Zembala odwołał Krzysztofa Warzochę z funkcji dyrektora stołecznego Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Krzysztof Warzocha odwołany ze stanowiska dyrektora Centrum Onkologii

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

27 paź 2015 17:47


O decyzji Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek (27 października). Prof. Warzocha pozostał na stanowisku dyrektora Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Ze stanowiska zrezygnował szef oddziału Centrum Onkologii w Gliwicach prof. Bogusław Maciejewski.

W komunikacie podano, że po zasięgnięciu opinii środowiska onkologów, minister wyznaczył do pełnienia funkcji kierownika Instytutu dyrektora Oddziału Centrum w Krakowie prof. Jerzego Jakubowicza. Według MZ środowisko onkologów i pacjentów przyjęło tę decyzję z zadowoleniem.

MZ planuje połączenie Centrum Onkologii z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii i powołanie w miejsce dwóch podmiotów Narodowego Instytutu Onkologii i Hematologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Prace nad stosownym rozporządzeniem trwają. Resort pracuje jednocześnie nad odłączeniem oddziału Centrum Onkologii w Gliwicach.

Konflikt personalny

W piśmie skierowanym do prof. Warzochy Zembala informował go, że stracił stanowisko w związku z odmową współpracy z organem nadzorującym Instytut (czyli resortem zdrowia), m.in. w zakresie opracowania warunków, na jakich zostanie dokonany podział Centrum Onkologii.

Zembala stwierdził też m.in., że inne działania i decyzje podejmowane przez prof. Warzochę w zakresie kierowania Instytutem spowodowały destabilizację w jego funkcjonowaniu. Minister napisał też, że decyzję o odwołaniu podjął także w związku z faktem, iż wewnątrz Instytutu zaistniał i nasila się konflikt personalny mający negatywny wpływ na realizację świadczeń zdrowotnych.

- Przedmiotową decyzję podjąłem dla dobra chorych oraz w celu zabezpieczenia realizacji pakietu onkologicznego - napisał Zembala.

Czas zakończenia działalności

Odwołanie prof. Warzochy nastąpiło z dniem 26 października. Natomiast 27 października rezygnację złożył szef oddziału Centrum Onkologii w Gliwicach prof. Bogusław Maciejewski. Uznał, że nadszedł czas zakończenia jego działalności zarządzającej i złożył rezygnację z funkcji dyrektora.

W przekazanym piśmie prof. Maciejewski wskazał, że Instytut w Gliwicach podjął i kontynuuje działania w celu odłączenia się od warszawskiego Centrum Onkologii w celu utworzenia niezależnego Śląskiego Instytutu Onkologii.

Jak zaznaczył, procedury w tym zakresie są kontynuowane mimo sprzeciwu naczelnej dyrekcji w Warszawie. Profesor zwrócił się o kontynuację działań na rzecz powstania Śląskiego Instytutu Onkologii.

W Centrum Onkologii trwa referendum strajkowe dotyczące m.in. kwestii płacowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

valdeq 2015-10-31 12:01:44

Słuszna decyzja. Może nareszcie skończy się dyktatura dyrektora. Każdy ośrodek powinien oddzielnie funkcjonować i się rozwijać! Gratulacje za odwagę Zembali.

dyszka 2015-10-29 14:43:54

Takich ludzi trzeba tępić i nie wolno dać władzy. Kiedyś los Cię wyślę do Gliwic po pomoc i co wtedy zrobisz?

vinka 2015-10-28 14:03:44

Dlaczego tak późno? COI oddycha, IHiT czeka.