PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Krzysztof Olendzki wraca do MSZ, Instytutem Adama Mickiewicza pokieruje Barbara Schabowska

  • Autor: pap/pt
  • 6 wrz 2019 13:37

W związku z upływem kadencji dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza pełniący tę funkcję ambasador Krzysztof Olendzki zakończył urlop bezpłatny i wraca do Ministerstwa Spraw Zagranicznych - informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Krzysztof Olendzki wraca do MSZ, Instytutem Adama Mickiewicza pokieruje Barbara Schabowska
Krzysztof Olendzki (fot. mkidn)
REKLAMA

Krzysztof Olendzki został powołany na stanowisko dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza we wrześniu 2016 r. W trakcie swojej kadencji realizował m.in. zagraniczny komponent Programu "Niepodległa" na lata 2017-22 - największe przedsięwzięcie promujące polską kulturę po 1989 r. W wydarzeniach organizowanych przez IAM (wraz z partnerami) w ramach "Niepodległej", uczestniczyło - od listopada 2017 r. - ponad 1 mln 700 tys. osób.

Od początku trwania tego programu odbyło się ponad 300 wydarzeń kulturalnych w 70 miejscach świata. Sukcesem był m.in. cykl wystaw polskich artystów w najważniejszych muzeach europejskich, Centre Pompidou, Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, Louvre-Lens oraz w Rydze, Goeteborgu i Londynie. Po raz pierwszy zrealizowano także projekt musicalu o Ignacym Janie Paderewskim, przygotowany przez amerykańskich kompozytorów i aktorów, który już jest nagradzany w USA.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Za swój sukces Olendzki uważa również zintegrowanie promocji kultury polskiej za granicą z placówkami MSZ. "Były to trzy fantastyczne lata, w trakcie których udało się na trwałe zainspirować zagranicznych twórców polską kulturą" - mówi Krzysztof Olendzki.

"Dziękuję Krzysztofowi Olendzkiemu za trzy lata pracy w Instytucie Adama Mickiewicza, za podjęcie trudnej próby integrowania działań służących promocji polskiej kultury i za to, że polscy artyści znowu trafili do najważniejszych europejskich muzeów" - mówi Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Kierowanie pracami IAM minister kultury i dziedzictwa narodowego powierzył dotychczasowej zastępcy dyrektora Barbarze Schabowskiej.

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której misją jest budowa i komunikacja wymiaru kulturalnego marki Polska poprzez aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 5 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji, Izraelu, krajach Beneluksu, Hiszpanii, Austrii, Szwecji, Francji, Niemczech, Turcji, USA, na Ukrainie, Litwie, a także w Algierii, Maroku, Indiach, Japonii i Chinach. W ramach dotychczas zrealizowanych działań IAM zaprezentował blisko 5 550 wydarzeń, które obejrzało blisko 52 miliony widzów na pięciu kontynentach. Ponad tysiąc z nich odbyło się w latach 2016 - 2019.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krzysztof Olendzki wraca do MSZ, Instytutem Adama Mickiewicza pokieruje Barbara Schabowska

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA