×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Krzysztof Marciniak ma pełnić obowiązki dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi

  • Autor: PAP/JS
  • 13 wrz 2017 19:48

Krzysztof Marciniak ma pełnić obowiązki dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi – postanowił zarząd woj. łódzkiego. Nadal nierozstrzygnięte pozostaje jednak, czy uchwała zarządu dot. zwolnienia poprzedniego szefa opery Pawła Gabary jest ważna.

Krzysztof Marciniak ma pełnić obowiązki dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

O wyborze Krzysztofa Marciniaka na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Teatru Wielkiego poinformował Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Jak wyjaśniono w komunikacie, Marciniak ukończył Wydział Wokalno - ­Aktorski Akademii Muzycznej w Łodzi. Był solistą opery i operetki w Szczecinie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, pierwszym tenorem Teatru Muzycznego w Łodzi, a obecnie jest solistą Teatru Wielkiego w Łodzi. Nowy p.o. dyrektora występował na najważniejszych scenach Europy, współpracuje z wieloma polskimi teatrami operowymi i filharmoniami, jest też nauczycielem śpiewu w Polskim Instytucie Muzycznym w Łodzi.

Poprzedni dyrektor Teatru Wielkiego Paweł Gabara został odwołany w czerwcu; zarząd woj. łódzkiego zarzucał mu m.in., że nie dostosował planu finansowego oraz rocznego planu działalności do wysokości dotacji określonej w projekcie budżetu województwa. Podano, że wysokość strat w budżecie opery za ubiegły rok sięgnęła ponad 1,4 mln zł, a na koniec maja tego roku wyniosła ponad 2,08 mln zł.

Negatywnie oceniono też decyzję Gabary o przyznaniu podwyżek pracownikom opery oraz jego konflikt ze związkami zawodowymi.

W sierpniu wojewoda łódzki Zbigniew Rau unieważnił uchwałę zarządu woj. łódzkiego w tej sprawie. Według wojewody zarząd m.in. nie skonsultował się przed podjęciem decyzji ze wszystkimi stowarzyszeniami i związkami zawodowymi działającymi w operze.

"Pan wojewoda dopatrzył się, że nie pytaliśmy o opinię dwóch organizacji związkowych, które jakoby funkcjonują w Teatrze; według informacji uzyskanych od związkowców te dwie organizacje połączyły się i obecnie funkcjonują jako jedna. Do rejestru stowarzyszeń wpisane są nadal dwie - stąd rozbieżność, mająca charakter formalny" - poinformował wówczas marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

Marszałek zapowiedział też, że podejmie próbę wyjaśnienia z wojewodą spornych kwestii, a w razie potrzeby odwoła się od jego decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Z kolei Paweł Gabara kilka dni temu poinformował media w liście otwartym, że "w związku ze stwierdzeniem nieważności aktu odwołania go ze stanowiska pozostaje w gotowości do pełnienia funkcji dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krzysztof Marciniak ma pełnić obowiązki dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA