PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Krzysztof Król wiceprezesem Wyższego Urzędu Górniczego

  • Autor: PAP/AT
  • 5 lip 2017 8:11

Krzysztof Król został nowym wiceprezesem Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach.

Krzysztof Król wiceprezesem Wyższego Urzędu Górniczego
Krzysztof Król (fot. mat. pras./wnp.pl)
REKLAMA

• Krzysztof Król został wiceprezesem Wyższego Urzędu Górniczego, nadzorującego całość spraw dotyczących górnictwa i kopalnictwa w Polsce.

• Król dotychczas pełnił funkcję dyrektor departamentu górnictwa otworowego i wiertnictwa WUG.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Od marca br. prezesem WUG jest Adam Mirek, powołany na to stanowisko przez premier Beatę Szydło, na wniosek ministra energi

"Nowy wiceprezes, wyłoniony w drodze konkursu, został powołany przez ministra energii na wniosek prezesa Wyższego Urzędu Górniczego" - poinformowała we wtorek rzeczniczka WUG Anna Swiniarska-Tadla.

Krzysztof Król pełnił dotychczas funkcję dyrektora Departamentu Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa WUG. Jest absolwentem Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera geologa górniczego w specjalności geofizyka górnicza. W przeszłości Król pełnił też m.in. obowiązki rzecznika prasowego WUG.

Wyższy Urząd Górniczy od 2015 r. podlega nadzorowi Ministerstwa Energii; wcześniej był podległy ministrowi środowiska. Urząd, choć kojarzony głównie z kopalniami węgla kamiennego, nadzoruje całość spraw związanych z górnictwem i kopalnictwem w Polsce. Oprócz kopalń węgla kamiennego, rud miedzi, rud cynku i ołowiu oraz soli, są to m.in. kopalnie odkrywkowe i otworowe - w sumie w Polsce działa ponad 7 tys. zakładów górniczych zatrudniających ok. 200 tys. pracowników; niespełna 40 z nich to zakłady podziemne.

Od marca br. prezesem WUG jest Adam Mirek, powołany na to stanowisko przez premier Beatę Szydło, na wniosek ministra energii.

Oprócz WUG nadzór górniczy tworzy 11 okręgowych urzędów górniczych i jeden urząd specjalistyczny. Urzędy górnicze m.in. zatwierdzają plany ruchu kopalń, mogą też zatrzymywać nieprawidłowo prowadzone roboty czy wadliwe maszyny i karać za nieprzestrzeganie przepisów. Nadzór górniczy zajmuje się też wykrywaniem nielegalnej eksploatacji kopalin: głównie piasku, żwiru i kruszyw.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krzysztof Król wiceprezesem Wyższego Urzędu Górniczego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA