Konrad Tomaszewski dyrektorem Lasów Państwowych

Minister środowiska Jan Szyszko powołał Konrada Tomaszewskiego na stanowisko dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Konrad Tomaszewski dyrektorem Lasów Państwowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

18 lis 2015 14:13


Konrad Tomaszewski w przeszłości pełnił już tę funkcję. Był dyrektorem generalnym Lasów Państwowych w latach 1998-2001, za rządów AWS. Dotychczasowy szef LP Adam Wasiak był dyrektorem od początku 2012 roku. 

Tomaszewski, urodzony w 1949 roku, jest absolwentem wydziału leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Był m.in. pracownikiem Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Najwyższej Izby Kontroli. Był także szefem gabinetu politycznego ministra Jana Szyszki. 

Burzliwa przeszłość

Pod koniec lat 90. jego nazwisko było wymieniane w tzw. aferze w Matemblewie. Chodziło o rzekomą sprawę zamiany gruntów leśnych w województwie pomorskim na atrakcyjny teren budowlany w Gdańsku-Matemblewie. W 2005 roku sąd go  uniewinnił.

W 2009 roku Tomaszewski został uniewinniony w sprawie, która dotyczyła zarzutu przerobienia w 2001 roku dokumentu urzędowego. Prokuratura zarzucała mu, że po odwołaniu go z funkcji szefa Lasów Państwowych, sfałszował on zarządzenie wprowadzające konkursy na stanowiska dyrektorów regionalnych LP i nadleśniczych. Przestępstwo miało polegać na zmianie daty dokumentu.

Według następcy Tomaszewskiego, Janusza Dawidziuka (rząd SLD), jego poprzednik liczył na wysokie stanowisko w Lasach Państwowych, więc nie wprowadził przygotowanego już zarządzenia, bo wtedy musiałby przejść drogę konkursową. Gdy stanowiska nie dostał, wprowadził je, by "utrudnić następcy powoływanie i odwoływanie dyrektorów regionalnych i nadleśniczych".

Tomaszewski nie przyznał się do zarzutów. Według jego obrońcy Generalna Dyrekcja LP instrumentalnie posłużyła się prokuraturą, by załatwić niewygodną w owym czasie sprawę powołań. Sąd uznał, że zarzut był wewnętrznie sprzeczny, a oskarżony udowodnił swą niewinność, gdyż zgłosił świadków, którzy zeznali, że widzieli zarządzenie podpisane przez niego, gdy był jeszcze dyrektorem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

franek 2015-12-22 12:12:51

Kto nie z PIS to na bruk.

Jerzy 2015-11-19 12:12:46

Już mieliśmy się okazję przekonac co potrafi ten duet.Minister niemota,a dyrektor lepszy cwaniaczek.Pani premier to gdzie ci fachowcy,sądząc z tych nominacji to wasze wyborcze obietnice o kant d.. potłuc.

gajowy 2015-11-18 19:45:28

strach się bać w lesie, nie wilków tylko zmian, dzisiaj nadleśniczowie i dyr regionalni wypiją sporo na smutki. Teraz k....Szyszko my