Kazimierz Grzechnik odwołany z funkcji prezesa Tauronu Wydobycie

Walne zgromadzenie spółki Tauron Wydobycie odwołało prezesa Kazimierza Grzechnika. Ze stanowiska zrezygnował też dotychczasowy wiceprezes spółki ds. technicznych Jerzy Wróbel.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kazimierz Grzechnik odwołany z funkcji prezesa Tauronu Wydobycie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 kwi 2015 10:23


Jak przekazała Marta Baran z biura prasowego Tauronu Wydobycie, obecnie zarząd spółki pracuje w dwuosobowym składzie (Teresa Rajca - Bisztyga, Wojciech Rorot). "Niezwłocznie zostanie zwołane posiedzenie rady nadzorczej spółki, na którym podjęte zostaną decyzje w sprawie uzupełnienia składu zarządu" - zaznaczyła Baran.

Rzeczniczka spółki Tauron Polska Energia Magdalena Rusinek przekazała w uszczegółowieniu wcześniejszego komunikatu, że prezes Kazimierz Grzechnik został odwołany "z powodu negatywnej oceny jego pracy, w tym zwłaszcza w związku z wynikami ekonomicznymi, jakie osiąga Tauron Wydobycie".

Tauron Wydobycie należy w 100 proc. do Tauron Polska Energia; skupia dwa zakłady górnicze: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie. W 2014 r. grupa Tauron wyprodukowała 5,4 mln ton węgla handlowego. Obecnie kopalnie skupione w grupie zaspokajają ok. 40 proc. jej zapotrzebowania na paliwo. W ub. roku przychody segmentu Wydobycie grupy Tauron spadły - w związku z trudną sytuacją na rynku węgla oraz niższymi cenami.

Kazimierz Grzechnik był wcześniej dyrektorem należącej do Kompanii Węglowej kopalni Brzeszcze w małopolskich Brzeszczach. Teraz grupa Tauron zainteresowana jest zakupem od KW tego zakładu. W marcu zespół doradców spółki powołanych do analizy aktywów Brzeszcz, na podstawie przeprowadzonego pierwszego etapu analiz zarekomendował nabycie aktywów tej kopalni zgodnie z wariantem zakładającym ich przejęcie od Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Kopalnia Brzeszcze ma znaleźć się w SRK zgodnie m.in. z zawartym 17 stycznia porozumieniem między stroną rządową a górniczymi związkami. Oprócz Brzeszcz do SRK mają trafić - po podziale wcześniejszych zakładów - kopalnie Makoszowy i Centrum (z perspektywą restrukturyzacji części tych zakładów). Porozumienie zakładało też przekazanie do SRK kopalni Piekary, jednak w ub. tygodniu zarządy KW i Węglokoksu Kraj podpisały przedwstępną umowę sprzedaży tego zakładu, a także wydzielonej z zakładu Bobrek-Centrum kopalni Bobrek.

Wcześniej Tauron był m.in. zainteresowany odkupieniem od Kompanii Węglowej kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach. Ostatecznie KW odrzuciła proponowaną przez potencjalnego kupca wycenę, a sam Tauron informował o zwiększaniu wydobycia w swoich zakładach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.