Kapituła Orderu Orła Białego: Prezydent powołał członków kapituły

Andrzej Gwiazda, Michał Kleiber, Michał Lorenc, Bogusław Nizieński i Zofia Romaszewska - zostali powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę na członków Kapituły Orderu Orła Białego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kapituła Orderu Orła Białego: Prezydent powołał członków kapituły

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

17 sie 2016 8:31


Prezydent uzupełnił także skład Kapituły Orderu Odrodzenia Polski; powołał do niej Piotra Andrzejewskiego, Ewę Dałkowską, Krystynę Iglicką-Okólską, Wiesława Johanna, Władysława Ortyla, Mieczysława Rybę i Krzysztofa Szwagrzyka.

Andrzej Gwiazda był działaczem WZZ Wybrzeża, jednym z przywódców strajku i sygnatariuszem Porozumienia Gdańskiego w roku 1980 w Stoczni Gdańskiej, wiceprzewodniczący KKP i członek KK "Solidarności" w latach 1980-1981. Order Orła Białego otrzymał w 2006 r. z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych i wolnej Polski".

Prof. Michał Kleiber był wieloletnim prezesem PAN, był też ministrem nauki i informatyzacji w rządach Leszka Millera i Marka Belki, a także doradcą prezydenta Lech Kaczyńskiego. W tegoroczne Święto 3 Maja otrzymał Order Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej nauki, za wybitne osiągnięcia w pracy publicznej i państwowej". Prof. Kleiber jest autorem 250 publikacji naukowych i kilku książek poświęconych zastosowaniem nowoczesnych metod komputerowych w badaniach naukowych, technice i medycynie. W 2001 r. otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (tzw. polskiego Nobla) w dziedzinie nauk technicznych.

Michał Lorenc jest uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej, napisał muzykę do ponad 175 filmów, m.in. "Psów" Władysława Pasikowskiego, "Bandyty" Macieja Dejczera, "Czterech nocy z Anną" Jerzego Skolimowskiego i "Różyczki" Jana Kidawy-Błońskiego. Skomponował także muzykę do filmu fabularnego "Smoleńsk" w reż. Antoniego Krauze. Przez prezydenta Dudę został odznaczony Orderem Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, za chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej".

Bogusław Nizieński to prawnik i sędzia, były Rzecznik Interesu Publicznego. Otrzymał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Order Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczpospolitej Polskiej, a w szczególności dla przemian demokratycznych i wolnej Polski", a także "za działalność państwową i publiczną". Nizieński wchodzi w skład powołanego przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zespołu ekspertów ds. Trybunału Konstytucyjnego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.