PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Joanna Marcinkowska ponownie Rzecznikiem Prawa Pasażera Kolei

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego po raz drugi z rzędu powołał Joannę Marcinkowską na stanowisko Rzecznika Praw Pasażera Kolei, zajmującego się polubownym rozwiązywaniem sporów pasażerów z przedsiębiorcami świadczącymi usługi na kolei.

  • Autor: PW
  • 1 lut 2022 21:13
Joanna Marcinkowska ponownie Rzecznikiem Prawa Pasażera Kolei
Joanna Marcinkowska i Ignacy Góra - wręczenie powołania na RPPK na drugą kadencję (Fot. UTK)
REKLAMA

Funkcjonujące przy Prezesie UTK stanowisko Rzecznika Praw Pasażera Kolei utworzone zostało ustawą, którą 4 listopada 2016 r. podpisał prezydent RP Andrzej Duda. Joanna Marcinkowska objęła je z początkiem lutego 2017 r. W poniedziałek 31 stycznia 2022 r. prezes UTK Ignacy Góra powołał ją na to stanowisko na kolejną 5-letnią kadencję.

Zadaniem RPPK jest prowadzenie postępowań w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporów pomiędzy pasażerami a przedsiębiorcami funkcjonującymi na rynku kolejowym.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

„Do tej pory do RPPK trafiło ponad 1000 wniosków o wszczęcie postępowania polubownego. Przedmiotem postępowań polubownych były najczęściej odwołania od wezwań do zapłaty, odszkodowania z powodu opóźnienia lub odwołania pociągu, zwroty należności za niewykorzystane bilety oraz odszkodowania z powodu obniżonego komfortu podróży. Znacznie rzadziej wnioski podróżnych dotyczyły kradzieży lub zniszczenia bagażu albo urazów powstałych podczas podróży” – informuje Urząd Transportu Kolejowego.

Postępowanie polubowne może być prowadzone wyłącznie po wyrażeniu zgody przez obie strony sporu. UTK podkreśla, że rzecznik nie posiada uprawnień nadzorczych i nie może zobowiązać przedsiębiorstwa kolejowego do podjęcia określonej decyzji.

„Większość przewoźników kolejowych chętnie uczestniczy w postępowaniach polubownych, a przypadki wycofywania się z nich są sporadyczne” – zaznacza. „Systemowy nadzór nad przestrzeganiem praw pasażerów w transporcie kolejowym sprawuje Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, który przyjmuje również zgłoszenia dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu kolejowym”.

Sprawdź też Artur Soboń został wiceministrem finansów.

Joanna Marcinkowska jest z wykształcenia jest radcą prawnym. Studiowała prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a następnie odbyła aplikację w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Zanim został RPPK zatrudniona była w kancelarii radcowskiej i pracowała na stanowisku radcy prawnego już w UTK. Posiada duże doświadczenie w rozwiązywaniu sporów z udziałem zarówno podmiotów indywidualnych, jak i przedsiębiorców.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Joanna Marcinkowska ponownie Rzecznikiem Prawa Pasażera Kolei

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Mirka 2022-02-03 23:31:20

    Pani musi popracować nad wizerunkiem swoim

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA