Jarosław Szarek złożył ślubowanie na prezesa IPN

Dr Jarosław Szarek złożył przed Sejmem ślubowanie na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jarosław Szarek złożył ślubowanie na prezesa IPN

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

22 lip 2016 11:23


Po złożeniu przysięgi Szarek przypomniał, że przed nami "sierpień, dla Polaków miesiąc szczególny".

"Miesiąc zapomnianej, koniecznej do przypomnienia narodowi rocznicy - operacji polskiej NKWD z 1937 roku, kiedy 111 tys. naszych rodaków zostało zamordowanych w Związku Sowieckim tylko za to, że było Polakami" - mówił prezes IPN.

Sierpień to, jak przypomniał, także miesiąc innych rocznic - wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej, wielkiego zwycięstwa nad bolszewikami na przedpolach Warszawy, wielkiej bitwy warszawskiej, powstania warszawskiego, narodzin Solidarności."Musimy pamiętać o tym dziedzictwie naszej wolności, wolności wynikającej z siły naszego ducha" - mówił Szarek.

"Nie zapominajmy tego dziedzictwa. Za pragnienie życia w wolności wielu naszych rodaków zapłaciło cenę najwyższą" - dodał.Szarek opowiedział także o swojej wizycie w dawnym areszcie komunistycznym na ul. Rakowieckiej w Warszawie. "Miałem zaszczyt (...) przejść ostatnią drogą, którą szedł rotmistrz Pilecki. Z celi, korytarzem i schodami, do miejsca, gdzie został zamordowany" - relacjonował.

Wyraził także nadzieję, że "prof. Szwagrzyk wkrótce odnajdzie szczątki Pileckiego"."Ale wcześniej spotkajmy się razem, przybądźmy do Gdańska, miasta wolności. Wspólnie z Solidarnością, tuż przed rocznicą porozumień sierpniowych spotkajmy się 28 sierpnia na pogrzebie Danuty Siedzikówny +Inki+, młodej, 17-letniej sanitariuszki zamordowanej przez komunistów" - apelował. "Jej ostatnią troską przed śmiercią było, aby przekazać jej babci, że zachowała się jak trzeba. Dzisiaj Polska tego zachowania się jak trzeba też potrzebuje" - podkreślił.

W czwartek (21 lipca) Senat zgodził się na wybór Jarosława Szarka na prezesa IPN. W tajnym głosowaniu poparło go 59 senatorów, 18 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Tego samego dnia przed południem Sejm powołał Szarka na pięcioletnią kadencję na stanowisku prezesa IPN. Jego kandydaturę poparło 256 posłów; 166 było przeciw, 13 wstrzymało się od głosu. Za wyborem Szarka głosowali posłowie PiS i 20 posłów Kukiz'15 (13 posłów tego klubu wstrzymało się od głosu); przeciw byli posłowie PO (jeden - Bogusław Sonik - zagłosował "za"), PSL i Nowoczesnej.

Kolegium IPN wyłoniło Szarka w poniedziałek spośród czterech uczestników konkursu na prezesa. We wtorek kandydat na prezesa IPN otrzymał pozytywną rekomendację sejmowej komisji sprawiedliwości.

Dr Jarosław Szarek (ur. w 1963) jest absolwentem Wydziału Historycznego UJ; doktoryzował się na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Po 13 grudnia 1981 r. zaangażowany w działalność opozycyjną, uczestniczył w pomocy internowanym i więzionym, kolportował i drukował podziemną prasę. Obecnie jest pracownikiem IPN w Krakowie. Jest autorem wielu artykułów i książek historycznych o najnowszych dziejach Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.