Janusz Wojciechowski nadal kandydatem na członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego

• Rząd podtrzymuje kandydaturę Janusza Wojciechowskiego na członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego - poinformował w środę (13 kwietnia) PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.
• Tego dnia Parlament Europejski w tajnym głosowaniu zaopiniował negatywnie kandydaturę europosła PiS.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Janusz Wojciechowski nadal kandydatem na członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

13 kwi 2016 22:01


"Rząd podtrzymuje kandydaturę Janusza Wojciechowskiego na członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Będziemy zgłaszać jego kandydaturę przed Radą Europejską i na Ecofin" - powiedział PAP Bochenek.

W środę w tajnym głosowaniu kandydaturę Wojciechowskiego na to stanowisko poparło 288 europosłów, przeciw było 358, a 48 wstrzymało się od głosu.

Wynik głosowania potwierdził marcową opinię komisji ds. kontroli budżetowej, która również negatywnie wypowiedziała się o kandydaturze europosła PiS na unijnego audytora. Jak twierdziły wówczas źródła w PE, podczas przesłuchania w komisji PE politykowi PiS nie udało się rozwiać wątpliwości komisji dotyczących jego niezależności politycznej po ewentualnym powołaniu go na stanowisko.

Mandat sześciu członków Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) wygasa 6 maja. Wojciechowski został zgłoszony na zarezerwowane dla Polski miejsce przez obecny rząd w Warszawie.

Ostateczną decyzję o powołaniu członków ETO podejmie Rada UE, czyli rządy państw członkowskich. Nie muszą one uwzględnić opinii europarlamentu na temat poszczególnych kandydatów, dlatego polski rząd nie musi wycofywać kandydatury Janusza Wojciechowskiego.

W środę PE głosował nad opiniami w sprawie pięciu kandydatów na członków ETO; oprócz Polaka byli to przedstawiciele Słowacji, Słowenii, Łotwy i Czech. Tylko Polak został zaopiniowany negatywnie. Głosowanie było tajne. Wcześniej kandydat z Malty wycofał się po otrzymaniu negatywnej opinii w komisji PE ds. kontroli budżetowej.

Komentując środowe głosowanie, eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska oceniła, że brak poparcia PE dla Janusza Wojciechowskiego, b. prezesa Najwyższej Izby Kontroli, był podyktowany względami politycznymi. "Na posiedzeniu komisji kontroli budżetowej nikt nie kwestionował znakomitego dorobku, doświadczenia i kompetencji Janusza Wojciechowskiego" - mówiła. Jej zdaniem zarówno przyjęta w środę rezolucja o kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, jak i negatywne zaopiniowanie Wojciechowskiego jest "tylko i wyłącznie efektem działań politycznych opozycji totalnej", którą jest PO.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.