Janet Yellen nową szefową Fed

Prezydent Barack Obama mianował w środę Janet Yellen, obecną wiceprezes Rezerwy Federalnej, czyli banku centralnego USA (Fed), na nową szefową tej instytucji. Zastąpi na tym stanowisku Bena Bernankego, którego mandat mija pod koniec stycznia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Janet Yellen nową szefową Fed

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 paź 2013 9:09


Obama podkreślił, że podjęta przez niego decyzja "to jedna z najważniejszych decyzji mandatu". Występując przed dziennikarzami w towarzystwie Yellen, podkreślił jej "wysokie kwalifikacje" i "zdeterminowanie na rzecz walki z bezrobociem".

Jednocześnie podziękował Bernankemu za "nadzwyczajną pracę" na rzecz "stabilizowania gospodarki nie tylko USA, ale i świata" po kryzysie finansowym w 2008 roku.

Jeżeli nominacja 67-letniej Yellen zostanie zatwierdzona przez Senat, będzie ona pierwszą kobietą na stanowisku prezesa amerykańskiego banku centralnego w 100-letniej historii Fed. Objęłaby stery Fed w bardzo trudnym okresie dla rządu i gospodarki USA, ale oczekuje się, że będzie kontynuować prowadzoną przez Bernankego antykryzysową politykę pobudzania gospodarki.

Yellen była od kilku lat najbliższą współpracowniczką Bernankego. Uważana jest za współtwórczynię polityki Fed tzw. luzowania ilościowego, polegającej m.in. na zasilaniu gospodarki tanim pieniądzem poprzez skupowanie co miesiąc długoterminowych obligacji o wartości 85 mld dolarów, aby obniżyć oprocentowanie kredytów długoterminowych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.