×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jan Szczegielniak pełnomocnikiem ds. rehabilitacji pocovidowej

  • Autor: PAP/AT
  • 11 sty 2022 21:13

Minister zdrowia powołał pełnomocnika do spraw rehabilitacji leczniczej po chorobie COVID-19 - wynika z zarządzenia szefa resortu. Został nim prof. dr hab. n. med. Jan Szczegielniak, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii.

Jan Szczegielniak pełnomocnikiem ds. rehabilitacji pocovidowej
Jan Szczegielniak (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
REKLAMA
  • Prof. Jan Szczegielniak jest jednym z autorów pilotażowego programu rehabilitacji osób, które przeszły COVID-19, prowadzonego w szpitalu MSWiA w Głuchołazach. Od września 2020 roku z programu skorzystało ponad dwa tysiące pacjentów.
  • Do zadań pełnomocnika należy m.in. ocena efektywności klinicznej programów z zakresu rehabilitacji leczniczej po chorobie COVID-19, ale także inicjowanie w nich zmian.
  • Pełnomocnik przestawiać ma ministrowi analizy, oceny i wnioski związane z realizacją zadań oraz własne propozycje rozwiązań i działań dotyczących programów rehabilitacji pocovidowej, jak również przedstawiać kwartalne sprawozdania ze swojej działalności.

Jak wynika z zarządzenia ministra zdrowia, do zadań pełnomocnika należy m.in. ocena efektywności klinicznej programów z zakresu rehabilitacji leczniczej po chorobie COVID-19, ale także inicjowanie w nich zmian.

Pełnomocnik przestawiać ma ministrowi analizy, oceny i wnioski związane z realizacją zadań oraz własne propozycje rozwiązań i działań dotyczących programów rehabilitacji pocovidowej, jak również przedstawiać kwartalne sprawozdania ze swojej działalności. Współpracować ma w szczególności z Narodowym Funduszem Zdrowia, Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz z Narodowym Instytutem Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie, a także z konsultantem krajowym w dziedzinie rehabilitacji medycznej, konsultantem krajowym w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej oraz konsultantem krajowym w dziedzinie chorób płuc.

Prof. Jan Szczegielniak jest jednym z autorów pilotażowego programu rehabilitacji osób, które przeszły COVID-19, prowadzonego w szpitalu MSWiA w Głuchołazach. Od września 2020 roku z programu skorzystało ponad dwa tysiące pacjentów.

Jak powiedział "Do Głuchołaz zaczęli przyjeżdżać ozdrowieńcy wymagający rehabilitacji z całej Polski. Początkowo przypuszczaliśmy, że będą to przede wszystkim osoby starsze, z chorobami współistniejącymi. Szybko okazało się, że poważne problemy związane z przejściem COVID-u dotyczą osób w różnym wieku, w tym często poniżej 30 roku życia, różnej kondycji fizycznej i sprawności, różnie przechodzących samo zakażenie, a w procesie rehabilitacji konieczne jest współdziałanie specjalistów z wielu dziedzin medycyny" - wyjaśnia naukowiec.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jan Szczegielniak pełnomocnikiem ds. rehabilitacji pocovidowej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA