PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jacek Popławski dyrektorem bielskiego Teatru Lalek Banialuka

  • Autor: PAP/JS
  • 2 wrz 2019 18:20

Aktor, reżyser i menedżer kultury Jacek Popławski objął funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego bielskiego Teatru Lalek Banialuka – poinformował impresariat sceny. Zastąpił Lucynę Kozień, która odeszła na własną prośbę.

REKLAMA

"Z radością, ale i pokorą obejmuję dyrekcję Banialuki, teatru z bogatą tradycją oraz niepodważalnym dorobkiem artystycznym. Bielska scena niezmiennie od ponad 70 lat gości wybitnych artystów teatru, którzy pracując ze świetnym zespołem tworzą podziwiane, zapadające w pamięć widowiska. Teatr wypełnia swą misję, służy mieszkańcom, pozostając ciągle w krajowej czołówce artystycznej" - powiedział nowy dyrektor.

Popławski ma 43 lata. Jest bielszczaninem. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie oraz wydział lalkarski AST we Wrocławiu, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Ukończył też studia podyplomowe dla menedżerów kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Posiada dyplom reżysera teatralnego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Drogę zawodową zaczynał jako aktor. Pracował w teatrze "Maska" w Rzeszowie oraz Śląskim Teatrze Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach. Reżyserował na scenach w Rzeszowie, Katowicach, Częstochowie, Będzinie i Słupsku.

Od września 2016 r. do lipca br. był zastępcą dyrektora ds. artystycznych rzeszowskiej "Maski".

W 2006 r. otrzymał wyróżnienie w XII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za rolę Torgolika w spektaklu "O Smoku Grubeloku" w reżyserii Petra Nosalka. W 2015 r. został odznaczony brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Lucyna Kozień, poprzedniczka Popławskiego, odeszła ze stanowiska z końcem sierpnia na własną prośbę. Z tą sceną związana była od 1981 r., najpierw jako jej długoletni kierownik literacki, a od 2003 r. dyrektor. W czasie, gdy pełniła funkcję szefowej, teatr zrealizował 65 premier i osiem edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. Spektakle i artyści byli wielokrotnie nagradzani.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce. W 2017 r. świętował 70-lecie. Plastyczny rodowód teatru na wiele dziesięcioleci zadecydował o jego artystycznym obliczu. Kształtowali go przede wszystkim artyści krakowskiej ASP: Jerzy Zitzman, Zenobiusz Zwolski i Andrzej Łabiniec. Z bielską sceną współpracowali m.in. Henryk Machalica, Jerzy Nowosielski, Krzysztof Penderecki i Tadeusz Kantor. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jacek Popławski dyrektorem bielskiego Teatru Lalek Banialuka

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA