Jacek Cichosz p.o. prezesa spółki PGE EJ1

- Jacek Cichosz, dotychczasowy dyrektor ds. operacyjnych spółki PGE EJ1, został jej prezesem. O decyzji rady nadzorczej spółki poinformowała w poniedziałek PGE. PGE EJ1 to jej spółka celowa, powołana do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jacek Cichosz p.o. prezesa spółki PGE EJ1

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 lut 2014 16:01


ZAKTUALIZWOANA: Dotychczasowy prezes PGE EJ1 Aleksander Grad, po niemal dwóch latach kierowania spółką ogłosił w zeszłym tygodniu - po przyjęciu przez rząd programu energetyki jądrowej - że składa rezygnację z dniem 31 stycznia.

W związku z rezygnacją Grada w piątek zebrała się rada nadzorcza PGE EJ1 i - jak poinformowała w poniedziałek spółka - powołała Jacka Cichosza do zarządu, powierzając mu pełnienie obowiązków prezesa. W zarządzie pozostała też dotychczasowa wiceprezes Marzena Piszczek.

Cichosz od stycznia 2011 r. był dyrektorem ds. operacyjnych PGE EJ1, odpowiedzialnym za koordynację i przygotowanie prac w takich obszarach projektu jądrowego, jak zarządzanie projektem, wybór lokalizacji, postępowanie zintegrowane, wybór technologii reaktora i głównego wykonawcy, zagadnienia projektowo-inżynierskie, zarządzanie jakością i bezpieczeństwem jądrowym, zezwolenia i pozwolenia, zintegrowane systemy zarządcze.

Wcześniej Jacek Cichosz pracował w międzynarodowej firmie doradczej Accenture, realizując i nadzorując projekty dla dużych przedsiębiorstw w sektorze energetycznym, paliwowym i hutniczym.

PGE EJ1 - spółka-córka PGE - wkrótce zmieni udziałowców. Po 10 proc. udziałów mają w niej objąć: Enea, Tauron i KGHM. Umowa w tej sprawie czeka jeszcze tylko na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

17 lutego mija termin składania ofert w szacowanym na ponad 1 mld zł przetargu na inżyniera kontraktu-doradcę technicznego. Aby zmieścić się w harmonogramie przewidzianym przez PPEJ, PGE EJ1 powinna w najbliższych miesiącach uruchomić postępowanie zintegrowane - rodzaj złożonego przetargu, w którym wybierze partnera strategicznego, finansowanie, technologię reaktora i usługi dla pierwszej elektrowni jądrowej.

Zgodnie z PPEJ, rozstrzygnięcie postępowania ma nastąpić do końca 2016 r.; wtedy też ma być już znana lokalizacja elektrowni. Budowa pierwszego bloku ma ruszyć w 2019 r., a blok ma zacząć działać do końca 2024 r. Na drugą połowę przyszłej dekady przewidziano kontynuację budowy kolejnych bloków pierwszej elektrowni (która - w zależności od technologii - ma mieć 2-3 bloki) oraz rozpoczęcie budowy kolejnej elektrowni, tak by była ukończona w 2035 r.

Program stwierdza m.in., że ostrożnie szacowane nakłady inwestycyjne związane z przygotowaniem i realizacją budowy pierwszej elektrowni o mocy ok. 3000 MW mogą kształtować się na poziomie 40-60 mld zł, przy uwzględnieniu nakładów na przygotowanie terenu i infrastrukturę pomocniczą.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.