Kilkadziesiąt organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele środowisk naukowych podpisało się pod wnioskiem o nominowanie prof. Ewy Jarosz na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Dotychczasowy RPD Marek Michalak kończy swoja drugą i ostatnią kadencję 27 sierpnia.

- Prof. Ewa Jarosz urodziła się w 1963 roku w Rudzie Śląskiej i jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki.
- W swojej działalności naukowo-badawczej zajmuje się prawami dziecka, zjawiskiem krzywdzenia dzieci oraz przemocą w rodzinie.
- Dziekan nauk pedagogicznych APS im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie prof. Maciej Tanaś podkreślił, że Jarosz ma świadomość społecznej służby dziecku i rodzinie.
Kandydaturę Jarosz zaprezentowano podczas konferencji prasowej w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
Pod wnioskiem o jej poparcie podpisało się 35 organizacji pozarządowych, m.in.: Komitet Ochrony Praw Dziecka, Związek Harcerstwa Polskiego, UNICEF, Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Rodzice mają Głos, Fundacja Rodzić po Ludzku, Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.
Kandydaturę Jarosz poparli także przedstawiciele środowisk naukowych, m.in. prof. Barbara Smolińska-Theiss, prof. Anna Giza-Poleszczuk, prof. Tadeusz Pilch czy ojciec Adam Żak.
"Z ogromnym wzruszeniem, ale też z wielkim zaszczytem przyjęłam to zaufanie, jakim mnie obdarzono i zgodziłam się kandydować do urzędu Rzecznika Praw Dziecka. Zależy mi, aby ten urząd pozostał tak mocny i tak prężnie działający, jak dzieje się to teraz" - powiedziała Jarosz.
Podkreśliła, że swoją działalność chce opierać na dwóch filarach: ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka. "Ostatnie 25 lat poświęciłam prawom dziecka - by je promować i stawać w ich obronie. Myślę, że mam siłę i kompetencję do tego, żeby dobrze tę funkcję sprawować" - powiedziała.
Jarosz zaznaczyła, że jest kandydatką niezależną i otwartą na dialog ponad podziałami. "Jestem otwarta na doradztwo, na podpowiedzi, na krytykę. Wyznaję życiową dewizę, że człowiek ma dwoje uszu i jedne usta po to, żeby dwa razy więcej słuchać niż mówić" - podkreśliła.
Kandydatka na urząd RPD oceniła, że choć prawa dziecka są w Polsce coraz lepiej chronione, to w wielu obszarach jest jeszcze wiele do zrobienia. "Jest to zdrowie, piecza zastępcza, kwestie nierówności socjalnych, edukacja. W Polsce czas pokutuje przekonanie, że dzieci głosu nie mają; w bardzo wielu środowiskach dzieci traktowane są przedmiotowo" - powiedziała Jarosz.


KOMENTARZE (0)