Eugeniusz Kucharz prezesem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego

- Prof. Eugeniusz Kucharz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego został w środę w Katowicach prezesem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Podczas rozpoczętego w środę XXII kongresu tej organizacji poprzedni zarząd otrzymał absolutorium.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Eugeniusz Kucharz prezesem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 wrz 2014 19:58


"Chcę kontynuować prace prowadzone przez dotychczasowego prezesa, prof. Piotra Wilanda. Wśród wyzwań trzeba wymienić nacisk na kształcenie - przeddyplomowe na uczelniach, podyplomowe, ustawiczne dokształcanie lekarzy" - powiedział prof. Kucharz.

Nowy prezes towarzystwa liczącego ponad 800 członków, którego początki sięgają 1930 r., jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, mieszczących się w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach.

Jest absolwentem tej uczelni, autorem licznych publikacji naukowych, w tym książek m.in. "The Collagens: Biochemistry and Pathophysiology", ponad 70 rozdziałów w podręcznikach, 274 prac oryginalnych, 219 prac poglądowych i kazuistycznych, 174 prac z historii medycyny.

Prof. Kucharz jest ponadto autorem słownika medycznego, pierwszego polskiego przewodnika po Wyspach Owczych oraz przekładu "Kubusia Puchatka" na mowę śląską, wydanego w ub. roku pt. "Berek Puchok".

Zainteresowania badawcze profesora to: metabolizm kolagenu w zespole hydralazynowym, aktywacja limfocytów u chorych na toczeń rumieniowaty układowy, zmiany w narządach wewnętrznych w twardzinie układowej, leczenie biologiczne w reumatologii i leczenie chorych na twardzinę układową przeszczepami autologicznych komórek macierzystych.

Członek towarzystw naukowych: International Society of Internal Medicine, European Federation of Internal Medicine, Czeskiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej, Słowackiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej, Mołdawskiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej, American College of Physicians oraz Towarzystwa Internistów Polskich - był jego prezesem w latach 2004-2008. Promotor 25 doktoratów, recenzent 16 rozpraw habilitacyjnych i 13 postępowań o nadanie tytułu profesora.

Od środy do piątku w Katowicach odbywa się XXII Kongres Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Choroby reumatyczne to grupa ok. 200 różnych schorzeń o odmiennym przebiegu i leczeniu. W Polsce na te przypadłości cierpi ok. 9 mln osób, co wiąże się dla nich z bólem, częstym zmęczeniem, ograniczeniami ruchu, a nierzadko również z niepełnosprawnością.

Reumatologia współczesna szybko zmienia swoje oblicze - ostatnia dekada przyniosła nowe metody diagnostyczne i leki, a przede wszystkim liczne, sukcesywnie uaktualniane schematy zalecanego postępowania lekarskiego. Leczenie w znacznym stopniu pozostaje objawowe.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.