Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza zwolniony z naruszeniem prawa?

• Szef Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn poinformował we wtorek (6 września), że został zwolniony przez ministra kultury "z naruszeniem obowiązującego prawa, przed wygaśnięciem prawnie wiążącego kontraktu".
• Potoroczyn był szefem IAM od 2008 roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza zwolniony z naruszeniem prawa?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

6 wrz 2016 18:10


Odwołanie Pawła Potoroczyna z funkcji dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza potwierdziło we wtorek na swojej stronie internetowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Decyzja - jak czytamy na stronie resortu - jest motywowana "utratą zaufania kierownictwa ministerstwa do dyrektora IAM". Odwołanie Potoroczyna resort kultury tłumaczy też "trudnościami we współpracy pomiędzy MKiDN i innymi agendami rządowymi i pozarządowymi a dotychczasowym dyrektorem IAM, w obliczu nowych wyzwań i konieczności modyfikacji polityki promocji polskiej kultury za granicą".

Potoroczyn powiedział, że został zwolniony "bez podania przyczyn". Na pytanie, czy zamierza odwoływać się od tej decyzji odparł: "pójdę do sądu".

"W dniu dzisiejszym zostałem zwolniony przez jedynego w wolnej Polsce ministra kultury wielokrotnie publicznie wybuczanego przez środowisko twórców. Zostałem zwolniony z naruszeniem obowiązującego prawa, przed wygaśnięciem prawnie wiążącego kontraktu. Bez żadnych zarzutów natury merytorycznej, prawnej bądź finansowej" - napisał w swoim oświadczeniu.

Potoroczyn zauważył, że jedyny przywilej, o który zabiegał, "to możliwość bezpośredniej pracy z (...) następcą". "Abym mógł go przedstawić naszemu międzynarodowemu otoczeniu jako sukcesora, a nie beneficjenta politycznej czystki" - uzasadnił.

"Odchodzę z poczuciem spełnionego obowiązku. Rozstania instytucji z ludźmi, którzy je tworzyli czy kształtowali to nie dramat, to ludzka rzecz. Dramatem jest to, że ta władza po prostu nie potrafi zdymisjonować zawodowca inaczej niż poprzez fałszywe oskarżenia" - dodał.

Potoroczyn to dyplomata, menedżer kultury, wydawca, producent filmowy i muzyczny. Od 2008 r. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

uzek r 2016-09-07 03:59:45

Dziwi wielki zal zwolnionego.Poczekamy dowiemy sie wiecej szczegolow.Moze to taka sama piana jak ze stadnina koni w Janowie gdzie prezes zrobil sobie ze stadniny sposob na zycie (swoje piekne prywatne oczywiscie)