Dymisje w Ministerstwie Środowiska

Minister środowiska Maciej Grabowski odwołał wiceministrów środowiska: Anetę Wilmańską i Beatę Jaczewską. Odwołany ma być też główny geolog kraju Piotr Woźniak - poinformowały PAP źródła w Ministerstwie Środowiska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dymisje w Ministerstwie Środowiska

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 gru 2013 20:27


Joanna Józefiak z biura prasowego resortu potwierdziła, że Grabowski wręczył odwołania Jaczewskiej i Wilmańskiej.  

  To kolejny etap zmian personalnych w resorcie po tym, gdy pod koniec listopada premier Donald Tusk odwołał ministra środowiska Marcina Korolca. Zastąpił go Grabowski. Informując o nominacji nowego  ministra środowiska, premier mówił o potrzebie radykalnego przyspieszenia prac, jeśli chodzi o regulacje dotyczące m.in. gazu łupkowego. Na brak tych regulacji wielokrotnie wskazywali  przedstawiciele przemysłu wydobywczego.  

  W resorcie za prace nad projektem ustawy dot. wydobycia gazu łupkowego odpowiadał Woźniak. Dokument jak dotąd nie został przyjęty przez rząd, bo resort środowiska nie mógł dojść do porozumienia z  resortem skarbu ws. nadzoru nad Narodowym Operatorem Kopalin Energetycznych. Spółka ta ma mieć udziały w zyskach z wydobycia węglowodorów proporcjonalne do udziału w kosztach, które nie będą mogły  jednak przekroczyć 5 proc. wartości robót geologicznych na każdej koncesji. Korolec chciał, aby cały obszar wydobycia gazu z łupków, w tym NOKE, znalazł się pod kontrolą resortu środowiska. Jego  zdaniem w ten sposób minimalizowane byłoby ryzyko wprowadzenia niekorzystnych dla eksploatacji łupków regulacji z poziomu UE. Tymczasem MSP chciało, żeby NOKE podlegał temu resortowi.  

  Woźniak ukończył studia na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (1980 r.). Od lipca 2000 r. do marca 2002 r. był wiceprezesem zarządu ds. handlu i restrukturyzacji w Polskim Górnictwie  Naftowym i Gazownictwie, gdzie odpowiadał za przekształcenie spółki w grupę kapitałową, restrukturyzację portfela kontraktów importowych. Od 2002 r. do 2006 r. był radnym Warszawy. 31 października  2005 r. został powołany na stanowisko ministra gospodarki w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Funkcję sprawował do listopada 2007 r. W 2010 został szefem rady Agencji ds. Współpracy Organów  Regulacji Energetyki (ACER).  

  Jaczewska w resorcie środowiska pracowała od grudnia 2011 roku. Odpowiadała m.in. za kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju, ochrony powietrza i zmian klimatu. Była prawą ręką ministra Korolca w  trakcie negocjacji klimatycznych, przed jak i w trakcie konferencji klimatycznej ONZ w Warszawie. Jest także ekspertką z zakresu funkcjonowania UE. Ma wykształcenie prawnicze i ekonomiczne zdobyte  na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, w Szkole Głównej Handlowej. Posiada dyplom Uniwersytetu Cambridge z prawa europejskiego. Wcześniej pracowała m.in. w resorcie gospodarki,  jako dyrektor departamentu rozwoju gospodarki.  
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.